TI vytýká ČR nedostatky v boji s uplácením cizích úřadů

28.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 28. června (ČTK) - Mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI) vytýká Česku i některým dalším členským zemím OECD nedostatky v boji proti tomu, aby firmy sídlící na jejich území uplácely zahraniční úředníky ve snaze získat v cizích zemích obchody.

Organizace vydala zprávu, v níž hodnotí, jak 31 států v uplynulém roce přistupovalo k naplňování Úmluvy OECD proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích, kterou ratifikovaly.

Ačkoli celkově je prý trend pozitivní, téměř ve dvou třetinách zkoumaných zemí podle TI například úřady nevedou žádné nebo pouze minimální vyšetřování či stíhání případů uplácení cizích úředníků. Mezi těmito státy jsou uvedeny ČR i Slovensko; chváleny jsou naopak Maďarsko či USA.

ČR je vytýkáno, že dělala málo v tom, aby veřejnost upozornila na to, že uplácení cizích úřadů je v zemi zločinem. "V ČR úřady zavedly tři anonymní protikorupční horké linky a e-mailové adresy - na ministerstvech vnitra, spravedlnosti a financí. Když se na ně obrátil expert TI, žádný z operátorů horké linky si nebyl vědom, že zahraniční uplácení je v ČR zločinem," uvádí zpráva.

Praze je vytýkáno i to, že auditoři v ČR musejí o podezření na korupční jednání na základě zákonů informovat pouze správní radu a dozorčí radu auditované firmy, nikoli policii či jiné úřady.

Zmiňovaná dohoda o uplácení zahraničních veřejných činitelů byla podepsána v roce 1997 a v platnost vstoupila o dva roky později.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK