Soud v Soulu stanovil kauci na jednu miliardu wonů (23,5 milionu korun). Po propuštění byl osmašedesátiletý Čong převezen na lékařskou prohlídku do nemocnice. Šéf Hyundai trpí vysokým tlakem, problémy s dýcháním a závratěmi, v nemocnici však nepobude dlouho, řekl mluvčí firmy Jake Jang.
Soud dnes schválil žádost o kauci. "Soud dospěl k závěru, že po dokončeném vyšetřování ostatních lidí zapojených do případu zmizely obavy z toho, že by obviněný uprchl a ničil důkazy," řekl mluvčí soudu. Dalšími důvody soudu byly ohledy na Čongovo zdraví a možné negativní dopady jeho absence na jihokorejskou ekonomiku. "Vzali jsme v úvahu, že jeho zadržení by mohlo způsobit vakuum v řízení firmy a mít negativní dopad na ekonomiku země," uvedl soud.
Šéf Hyundai Motor je obžalován ze zpronevěry firemních peněz a zneužití důvěry. Za vinu se mu klade především to, že z peněz firmy převedl více než 100 miliard wonů přes dceřiné firmy do různých tajných fondů, které měly financovat korupci vlivných úředníků.
Čong již u soudu, který začal tento měsíc, přiznal svůj díl viny na tajných fondech. Za propuštění z vazby a shovívavost vůči němu se po Čongově zatčení přimlouvali zástupci celého korejského automobilového průmyslu.
Mluvčí Hyundai sdělil, že nyní se budou moci opět rozběhnout naplánované investiční projekty, s jejichž pomocí chce dosud šestý největší výrobce do roku 2010 proniknout mezi pětku předních automobilek světa. Jedním z těchto projektů je výstavba továrny Hyundai v Nošovicích v Moravskoslezském kraji za více než miliardu eur a s předpokládanou produkcí až 300.000 vozů ročně. Kvůli zatčení Čonga muselo být slavnostní zahájení stavby odloženo na neurčito.
Čong byl propuštěn právě v době, kdy vrcholí každoroční čtyřdenní stávka odborových zaměstnanců Hyundai za vyšší mzdy. Vedení firmy dalo odborům najevo, že v nepřítomnosti svého šéfa nemůže rozhodovat o zásadních věcech, včetně mezd na další rok. Odboráři, kteří si loni vybojovali přilepšení o 6,9 procenta, nyní požadují zvýšení mezd o 9,1 procenta.