Platební morálka ČR se lepší, přesto patří k nejhorším v Evropě

28.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. června (ČTK) - Česko stále patří na poli platební morálky k nejhorším zemím Evropy. Ačkoli se index platebního rizika proti minulému roku snížil ze 176 na 171 bodů, Českou republiku předstihlo v žebříčku 20 z 22 sledovaných evropských států. Podnikatelé, kteří chtějí dostat včas zaplaceno za svoje dodávky, jsou na tom hůře jen v Portugalsku. Dvě třetiny českých pohledávek jsou vyřízeny až po době splatnosti. Vyplývá to průzkumu inkasní společnosti Intrum Justitia, kterou dnes novinářům představil její ředitel Ivo Klimeš.

Průzkum, který se koná pravidelně od roku 2002, se zaměřuje především na platební morálku a riziko ztrát z platebního styku. Neprovedených plateb je v Česku už třetí rok více než tři procenta, v Evropě je přitom průměrná míra nedobytných pohledávek 1,9 procenta. Podobně jako ČR jsou na tom například Pobaltské státy nebo Portugalsko, nejméně nesplacených pohledávek mají ve Finsku a Itálii.

Podle Klimeše lze sice v Česku pozorovat pozitivní trend, který zahrnuje i zkracující se zpoždění plateb, přesto jsou prý některé ukazatele ve srovnání se zbytkem Evropy varující. Dobu splatnosti čeští respondenti překračují o 14 procent častěji, než činí evropský průměr. Podíl pohledávek, které jsou starší než 90 dní, je 13,5 procenta. České lhůty splatnosti se pohybují kolem 20 dnů, takže jsou vzhledem k evropským relativně krátké, průměrné zpoždění platby ale bývá 23 dnů. Podniky tedy čekají na své peníze zhruba 47 dní. Vůbec nejpomalejší plátce pak mají v ČR úřady veřejné správy.

Další vývoj platební morálky prý mohou ovlivnit nová pravidla hodnocení úvěrových rizik a zjišťování kapitálové přiměřenosti bank, která v EU začnou platit od ledna 2007. Banky pak zřejmě přenesou více rizika na klienty, pro které bude složitější získat úvěr. Aby podnikatelé nezhoršili své úvěrové podmínky, budou platit přednostně bankám a nikoli dodavatelům. "Postižení dodavatelé budou sami platit pozdě a současně se stanou z pohledu bank rizikovějšími partnery, což jim zdraží čerpané úvěry," předpovídá Intrum Justitia v tiskové zprávě.

Trendy ve vývoji platebního rizika v celé Evropě jsou podle průzkumu mírně negativní. Doba splatnosti pohledávek se zvýšila z 57,3 dní v roce 2003 na 59,2 dní v roce 2005. Po předem domluvené lhůtě se v Evropě splácí 45 procent pohledávek v účetní hodnotě 250 miliard eur, objem zpožděných plateb tak od roku 2004 stoupl o 25 miliard eur. V tomto roce se podle krátkodobé předpovědi mají základní ukazatele i nadále mírně zhoršovat.

Sankce, které firmy i úřady uplatňují vůči svým dlužníkům, jsou přitom podle průzkumu poměrně mírné. Více než polovina respondentů upomíná dlužníky telefonicky nebo zadrží další dodávky, pouze pětina se ale uchýlí k připočítávání úroku za pozdní platbu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK