Společná firma by se měla jmenovat Clares Massag Czech Republic. "Jednání o společném podniku probíhají již více než rok a jsou nad očekávání složitá. Chtěli bychom vše uzavřít do konce roku," upřesnil ředitel divize Handling Equipment Petr Jaroš. Clares by měl vložit do společné firmy stroje a technologie, většinu z nich již do Česka dodal a Massag na nich začíná vyrábět.
Čistý zisk Massagu se loni téměř zdvojnásobil na 39,775 milionu korun, výkony vzrostly více než o 18 procent na 736,5 milionu korun. Akcionáři dnes rozhodli, že celý zisk po zákonném pětiprocentním odvodu do rezervního fondu převedou na účet nerozdělených zisků.
"Výsledky firmy mohly být ještě výrazně lepší, ale nezískali jsme očekávaný kontrakt pro Tesco," řekl Lička. Pro letošní rok již firma zakázku na přepravní vozíky od Teska získala, tržby by měly překročit 850 milionů korun.
Firma loni přestěhovala část své stěžejní automobilové divize do Fulneku, bílovecký areál se díky tomu uvolnil pro rozvíjející se výrobu klecí a vozíků pro supermarkety.
Loňskou výrobu Massagu ovlivnil především rostoucí český průmysl. Do domácích firem Massag prodal 58 procent své produkce oproti loňským 44 procentům. Naopak mírně klesl vývoz do zemí EU a Jižní Ameriky.
Strojírenská firma loni zaměstnávala v průměru 554 lidí, o 20 méně než v roce 2004. Její základní kapitál je 172,554 milionu korun. Sedmdesát procent společnosti ovládá čtveřice akcionářů jednajících ve shodě: 25 procent akcií drží Adam Blecha, po 15 procentech Ladislav Chodák, Jiří Kovář a Petr Špinger. Dalších 17 procent zřejmě ovládá společnost Hullenberg Holand Holding. Vzhledem k listinné podobě akcií ale není management informován o veškerých změnách majitelů akcií, a proto jejich seznam nemusí být aktuální.