Počet zahraničních investic v Česku roste a loni vzrostl na 116 proti 73 investicím v roce 2000, uvedli zástupci Ernst & Young na dnešní tiskové konferenci. Loni tak díky zahraničnímu kapitálu vzniklo 16.400 pracovních míst. Podle dřívějších údajů za první tři čtvrtletí loňského roku přišly zahraniční investice za celkem 224 miliard korun, zatímco za celý rok 2004 to bylo 115 miliard korun. Česko ale podle průzkumu patří mezi země, jejichž renomé je lepší než výsledky při lákání cizího kapitálu.
Z regionů je pro investory nadále nejpřitažlivější Evropa, která podle odborníků spojuje výhody vyspělého západoevropského trhu s dynamickým růstem ve střední a východních části kontinentu. Loni Evropa získala rekordní počet přímých zahraničních investic, když bylo sjednáno 3066 projektů. První místo si drží velká Británie, jejíž podíl na investicích představuje 18,2 procenta. Česko je sedmé.
Průzkum vychází z údajů o investicích uskutečněných v roce 2005 a z názorů více než 1000 dotázaných manažerů evropských, severoamerických a asijských firem. Investoři posuzují při hodnocení investiční atraktivity země zejména infrastrukturu, pracovní náklady, produktivitu, transparentnost a stabilitu, daně, úroveň pracovní síly i místní trh.