Nové digitální stanice založily asociaci, předsedou je Balvín

28.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. června (ČTK) - Šest nových televizních digitálních stanic, které získaly vysílací licence na počátku dubna od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, dnes založilo svou asociaci. Jmenuje se Asociace digitálních televizí (ADT) a jejím cílem bude podpora nastupujícího digitálního vysílání i ochrana práv a zájmů svých členů. Předsedou ADT byl zvolen Jiří Balvín, sdělil Petr Schwarz ze zpravodajské stanice Z1.

Kromě jiného chce také asociace podle Schwarze pomoci co nejvíce urychlit převod z analogového na digitální televizní vysílání. "Rovněž by chtěla přispět k co největšímu rozšíření set-top boxů umožňujících příjem digitálního vysílání mezi obyvatelstvem ČR," uvedl Schwarz. ADT hodlá pořádat i osvětové akce a působit v mezinárodních organizacích souvisejících s provozem digitálního televizního vysílání.

Asociace bude i do budoucna otevřena dalším stanicím, které od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání obdrží licenci pro nastupující pozemní digitální sítě, uvedl Schwarz.

ADT dnes také zvolila své představenstvo. Jeho členy se stali kromě Balvína za hudební stanici Óčko také Fero Fenič (Febio TV), Jaroslav Korytář (RTA), Martin Mrnka (Z1), Radim Pařízek (TV Pohoda) a Kamil Spáčil (TV Barrandov).

Nové stanice - plnoformátové Febio TV, TV Barrandov a TV Pohoda, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA - mají nyní ze zákona 360 dnů na svůj start. Většina stanic již také avizovala, že tuto lhůtu z většinové části využije a své vysílání spustí příští rok na jaře, Z1 uvažuje o počátku příštího roku. Óčko, které již nyní vysílá v kabelových a satelitních sítích, nyní jedná o ostrém startu s Českým Telecomem, který provozuje digitální síť, pro níž Óčko dostalo licenci.

Proti rozhodnutí vysílací rady ale nyní protestuje šest neúspěšných žadatelů o digitální licence. Neudělení licence od rady u soudu napadli provozovatelé Novy, Prima a Galaxie sport a společnosti Step PR, Lyra TV a Minority.

Podle některých názorů by to mohlo zpozdit či dokonce znemožnit start nových televizí; v té souvislosti již dříve Fero Fenič za Febio TV uvedl, že dosud je rozjezd stanice stál desítky a možná i sto milionů korun a tyto náklady by v případě zpochybnění licenčního řízení vyžadovala firma po státu.

Česká republika stojí stejně jako další země Evropy před nástupem digitálního TV vysílání. Lidem to přinese několikanásobně větší počet volně přístupných TV stanic i doplňkové služby, například podrobné informace o vysílaných pořadech či třeba možnost sázet a posílat maily prostřednictvím obrazovky.

Podmínkou pro příjem digitálního vysílání jsou převaděče signálu označované jako set-top boxy, jejichž ceny nyní začínají pod 2000 korun. V ČR stejně jako v dalších zemích EU se plánuje úplné vypnutí současného analogového pozemního vysílání do roku 2012.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK