Investic loni byly čtvrté nejvyšší v historii. Zájem o investování podpořily vysoké zisky firem, nízké úrokové sazby, vysoká likvidita a ceny akcií. V roce 2004 investice vzrostly na 491 miliard dolarů; o rok dřív to bylo 465 miliard dolarů.
OECD dodala, že zatímco investice do ČR prudce vzrostly, přímé investice Česka v zahraničí naopak klesly z jedné miliardy na 900 milionů. Příliv investic do Maďarska se zvýšil na 6,7 miliardy z předchozích 4,7 miliardy, Maďaři v zahraničí investovali 1,3 miliardy dolarů. Zahraniční investice v Polsku se však snížily z 12,4 miliard v roce 2004 na 7,7 miliardy loni. Polsko v zahraničí investovalo 1,5 miliardy dolarů.
Nejvíce přímých zahraničních investic loni přilákala Británie. Příliv investic vzrostl trojnásobně na rekordních 165 miliard dolarů.
Nejvíce v zahraničí loni investovala Francie, která je často obviňována, že se koná nepřátelsky k nabídkám zahraničních firem na převzetí místních firem. Francie odsunula na druhou příčku Spojené státy.
Francie se dostala na první příčku hlavně díky čtyřem velkým akvizicím, jako převzetí britského výrobce alkoholických nápojů Allied Domecq francouzskou firmou Pernod Ricard. Celkem Francie investovala v zahraničí 116 miliard dolarů, z toho 48 miliard připadlo na čtyři největší akvizice.
OECD sice uvedla, že výhled dalšího růstu investic je příznivý, přesto se mohou objevit určitá rizika. Patří mezi ně výhled růstu úrokových sazeb, který by mohl způsobit nechuť firem investovat, či snahy některých vlád zabránit nákupu domácích firem, napsaly agentury APA a Reuters.