Údaje ministerstva obchodu USA nepatrně překročily odhady ekonomů, kteří podle agentury Reuters čekali opravu dosavadního údaje 5,3 procenta na 5,5 procenta. První odhad z dubna uváděl růst 4,8 procenta po tempu 1,7 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2005.
O zlepšený výsledek se opět zasloužila příznivější bilance zahraničního obchodu. Dovozy byly v prvním čtvrtletí o zhruba devět miliard dolarů nižší, než se uvádělo před měsícem, což byl také celý rozdíl mezi tehdy odhadnutou a dnešní konečnou hodnotou HDP. V březnu se výrazně snížil obchodní deficit USA, který ve statistických výpočtech snižuje hodnotu HDP.
Výdaje spotřebitelů i investice potvrdily silný růst, který byl mnohem vyšší než na konci loňského roku. Výdaje vzrostly o 5,1 procenta a investice firem vystoupily o 14,2 procenta. K růstu nadále přispíval trh bydlení, kde investice rostly o 3,3 procenta. Vládní nákupy vzrostly o 4,8 procenta.
Pozorně sledované cenové ukazatele zůstaly pod kontrolou. U cenového indexu osobní spotřeby, údaje pečlivě sledovaného americkou centrální bankou, se potvrdil pokles meziročního tempa růstu na dvě procenta ze 2,4 procenta v předchozím čtvrtletí.
Ekonomiku hnaly na počátku roku vzhůru z velké části práce na obnově po loňských hurikánech. Analytici předpokládají, že během tohoto roku se expanze zpomalí do běžného tempa mezi třemi až čtyřmi procenty.
Ke dnešním údajům může ještě přihlédnout americká centrální banka (Fed), která dnes rozhoduje o dalším vývoji úrokových sazeb a v tomto období jsou její kroky vedeny aktuálním vývojem ekonomiky a inflace. Fed za poslední dva roky zvýšil sazby ve snaze zabránit růstu inflace celkem šestnáctkrát po sobě a dnes se všeobecně čeká další zvýšení základní sazby na 5,25 procenta. Finanční trhy bude zajímat nejvíce, co Fed naznačí ohledně budoucího vývoje měnové politiky, především, zda hodlá ještě ve zvyšování sazeb pokračovat, nebo tento proces přeruší.