Uchazeči o studium na vysoké škole se v těchto dnech dozvídají rozhodující verdikty. Pokud v dopisech z vybrané školy stojí "nepřijat ke studiu", ještě to neznamená, že na fakultě, kam vás nevzali, nebudete příští akademický rok studovat.
Pokud jste byli úspěšní řešitelé přijímacího řízení, ale nevzali vás na vybranou školu z kapacitních důvodů, máte velkou šanci, že vás ještě přijmou. Letošní maturantka Lenka Ondrušková se dostala na všechny vysoké školy a nyní bude zvažovat, kam půjde studovat. " Musím si rozmyslet pro a proti, přece jenom Praha je něco jiného než Olomouc a pak dám ostatním školám vědět, že u nich studovat nebudu," říká. Uchazeči o studium si obvykle podávají přihlášky na stejné obory na více vysokých škol. Určitě nebudou moci studovat například angličtinu na filozofické fakultě v Praze, Brně a Olomouci současně. Rozhodnou se pro jednu školu a jakmile ostatním univerzitám dají vědět, že o studium u nich nemají zájem, školy rozešlou uchazečům, kteří se umístili dále, rozhodnutí o přijetí. Tak se může na vysokých školách dít až do začátku akademického roku 2005/2006.
Pokud si myslíte, že škola, na kterou jste neúspěšně dělali přijímací zkoušky, u přijímaček pochybila, napište odvolání. Zkušební testy vám škola obvykle ponechá, pokud ne, mohou být k dispozici na internetu. Jestliže je ani tam nenajdete, jeďte se na svoje přijímací testy podívat. Máte právo do nich nahlédnout. Vypište si všechny sporné otázky, zjistěte si na ně správné odpovědi a nejlépe i s potvrzením odborníků je zašlete spolu s odvoláním na vysokou školu. Nezapomeňte připojit také vaše kvality, studijní úspěchy. Doložte praxi z oboru, na který se hlásíte, pochlubte se studiem v zahraničí. To všechno může mít v konečné fázi rozhodování, zda budete či nebudete přijati, velký význam. Nezapomeňte odvolání odeslat do 30 dnů od převzetí rozhodnutí o nepřijetí ke studiu, pozdější odvolání škola už nebude brát v potaz.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.