Stejný scénář si zvolily i všechny země, které chtějí vstoupit do eurozóny. "Budeme tak mít možnost poučit se ze zkušeností těch, kteří euro přijmou dříve než Česko," dodal Prouza. Při jednorázovém přechodu na euro prý odpadá riziko krátkodobých a přechodných úprav, které by komplikovaly zavádění nové měny nejprve pro bezhotovostní platby a později pro používání eura v hotovosti.
Koruny bude po omezenou dobu možné použít i po zavedení eura, ale pouze v rámci stanoveného období tzv. duální cirkulace, po které bude stále možno platit českou korunou. Obchodníci již ale budou muset vracet pouze eura a koruna tak bude postupně stahována z oběhu, upozornil Prouza. Toto období mají zájemci o přijetí eura stanoveno obvykle v rozmezí dvou týdnů až jednoho měsíce, podobně dlouhé má být také v ČR. Ovšem i poté bude možné vyměnit koruny za eura v komerčních bankách či centrální bance.
Návrh scénáře zavedení eura bude nyní odeslán vládě, která by jej měla schválit do konce srpna. "Potvrzení scénáře je důležité pro přípravu Národního plánu zavedení eura, tzv. 'kuchařky', která stanoví podrobná pravidla zavádění eura a dá návod státním institucím, podnikům i občanům, jak se mají na zavedení eura připravit," uvedl náměstek. Tento plán bude připraven do konce roku.
Jedním z důležitých pravidel bude podle Prouzy uvádění cen v korunách i v eurech zhruba půl roku před zavedením společné měny a rok po jeho zavedení. Všichni pak budou moci porovnat ceny v obchodech a umožní to prý i předejít případnému umělému zvyšování cen ze strany některých obchodníků.