Ještě na konci května končil rozpočet schodkem 12,2 miliardy korun. Na celý letošní rok schválila poslanecká sněmovna příjmy 884,4 miliardy korun a výdaje 958,8 miliardy korun. Hospodaření by tak mělo skončit schodkem 74,4 miliardy korun. Loni rozpočet vykázal schodek 56,3 miliardy korun.
Analytici soudí, že by při současné dobré kondici české ekonomiky mohl být státní rozpočet vyrovnaný nebo dokonce v přebytku. Vláda by podle nich měla vytvořit prostor pro budoucí zpomalení růstu ekonomiky.
Vláda za polovinu roku vynaložila na sociální dávky 182,6 miliardy korun, což je zhruba o 13 miliard korun více než za stejné období loňského roku. Částka je o 22 miliard korun vyšší, než stát doposud vybral na pojistném plnění za sociální zabezpečení.
Celkové výdaje od ledna do června činily 461,2 miliardy korun. Příjmy byly 468,8 miliardy korun. Na daních a poplatcích přiteklo do rozpočtu téměř 242 miliard korun. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je plnění rozpočtu podle ministerstva financí o 0,2 procentního bodu lepší.
Na spotřebních daních stát vybral 65,4 miliardy korun, což představuje meziroční růst přes 20 procent. Rozpočet přitom počítá s růstem o 14,7 procenta proti loňskému roku. Výnos z těchto daní byl ovlivněn především předzásobením se prodejců tabákovými výrobky, uvedlo ministerstvo. V dubnu začala platit zvýšená sazba daně u cigaret a tabáku.
Dotace a kapitálové příjmy doposud činily 66,4 miliardy korun. To je o 28 procent více než na konci června loňského roku. Z rozpočtu Evropské unie Česko dostalo 16 miliard korun a na odvody do EU stát poukázal 12,9 miliardy korun. Územním rozpočtům vláda poslala 59,4 miliardy korun. Nejvyšší položkou z toho jsou převody prostředků na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji. Placení státního dluhu letos stálo přes 17 miliard korun.