Chowaniec: Fúze Mittalu s Arcelorem pomůže i Ostravě

03.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 3. července (ČTK) - Plánovaná fúze dvou největších producentů oceli na světě, firem Mittal Steel a Arcelor, pomůže také největší domácí ocelářské firmě Mittal Steel Ostrava (MSO). ČTK a Hospodářským novinám to během dnešní řádné valné hromady MSO řekl místopředseda dozorčí rady společnosti František Chowaniec. Podle generálního ředitele Gregora Münstermanna budou do Ostravy směřovat investice v řádech miliard korun.

"Fúze s Arcelorem určitě pomůže evropským firmám Mittalu, především proto, že bude mít přístup do distribuční sítě, kterou Mittal v Evropě nemá," řekl Chowaniec. Podle něj jsou zbytečné obavy minoritních akcionářů, že po fúzi Mittal nebude chtít rozvíjet Ostravu. "Distribuční síť evropských závodů pomůže i Ostravě," ujistil. O prodeji ostravské huti přitom podle něj Mittal neuvažuje. "Je tady nutnost regulace, v rámci fúze bude Mittal Steel prodávat menší polskou firmu Huta Bankowa a jednu německou ocelářskou firmu s produkcí asi milion tun," dodal.

Chowaniec také nevidí problém ve výši investic, která se drobným vlastníkům ostravské ocelářské firmy zdá nedostatečná. Mittal Steel Ostrava loni investovala 741 milionů korun, což je přibližně polovina toho, co na investice vynaložily menší Třinecké železárny. "Jakákoli nová investice v hutnictví vždy plodí nadbytek kapacit. Je třeba obezřetněji uvažovat, co by nastalo, kdyby všichni v hutnictví směřovali volné prostředky do výrobních kapacit," dodal Chowaniec s tím, že představenstvo Mittal Steel Ostrava se ale nedávno zabývalo investicemi do rozvoje v Ostravě.

"Zpracovali jsme nový plán investic, který představenstvo schválilo na konci května. Investice budou směřovat především do technologického vybavení. Konkrétní výše investic budeme schopni určit, až budeme mít detailní plán investic. Očekáváme ale, že to bude v řádu několika miliard korun, a to je nad rámec investic, které jsou nutné za účelem udržení naší technologie na žádoucí úrovni," řekl Münstermann akcionářům.

Drobní akcionáři kritizují, že firma půjčuje miliardy korun z vydělaného kapitálu sesterské firmě LNM Technologies z ostrova Mauricius. Podle Chowaniece, který dva roky šéfoval Mittal Steel Poland, je to stejné i v Polsku. "Přebytek cash flow firma také půjčuje LNM Holdings," dodal. Mittal Steel Ostrava půjčila této sesterské firmě z Mauricia 600 milionů dolarů (přes 14,3 miliardy korun). Výši půjčky z polské ocelárny Chowaniec neuvedl.

Plánovanou fúzí Arceloru s firmou Mittal Steel v hodnotě 25,4 miliardy eur vznikne největší světový výrobce oceli na světě. Dohoda o sloučení Mittalu s Arcelorem bude mít dopady na celé odvětví hutní výroby. Mittal je v současné době největším výrobcem oceli na světě, Arcelor je druhý. Spojením firem vznikne obr s roční produkcí přes 100 milionů tun oceli. Nejbližší konkurent, japonská Nippon Steel, vyrábí sotva třetinu produkce nového podniku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK