Hlavní akcionář MSO dále prosadil schválení loňské účetní závěrky, konsolidované účetní závěrky, návrh smlouvy o fúzi Mittal Steel Ostrava s dceřinou společností VYSOKÉ PECE Ostrava (VPO) a změnu stanov, související s předmětem podnikání. Do dozorčí rady hromada zvolila Gijsberta Karla van der Mandeleho, jemuž v orgánu skončilo tříleté funkční období.
Při fúzi Mittal Steel Ostrava převezme jmění výrobce tekutého surového železa VPO. Fúze by měla být zapsána nejpozději k 31. prosinci, kdy společnost VPO zanikne. VPO má 960 zaměstnanců a MSO asi 8800 zaměstnanců. Podle výrobního ředitele a místopředsedy představenstva MSO Josefa Buryana je fúze součástí restrukturalizace českého průmyslu, který je součástí přístupových dohod ČR a EU, přinese zjednodušení procesu řízení a tím finanční efekt.
"Očekáváme i zlepšení dodávek pro našeho hlavního odběratele VÍTKOVICE STEEL," řekl Buryan na tiskové konferenci. Podle něj se počítá také s řízeným snižováním počtu zaměstnanců, které údajně ale nesouvisí s fúzí, nýbrž s udržením konkurenceschopnosti.
Generální ředitel MSO Gregor Münstermann akcionářům řekl, že společnost vytváří zisk třetím rokem, ale předtím se potýkala s rekordními ztrátami a musela splácet půjčky. "Je to skutečně první rok, kdy jsme mohli vyplácet dividendu, ale musíme musíme zajistit, aby v budoucnu byla společnost v dobré kondici. Proto jsme navrhli tento rok dividendu nevyplácet. Na ocelářském trhu a v ocelářském průmyslu dochází k zásadním změnám, takže musíme být velice opatrní," uvedl. Výše nerozděleného zisku, kterou MSO vykazuje v rozvaze ke konci února 2006, je 11,5 miliardy korun. Výše hotovostních prostředků v aktivech ke konci února činila 3,28 miliardy korun.
Kromě toho, že firma nevyplácí dividendy, se malým akcionářům nelíbí ani fakt, že firma půjčuje peníze z vydělaného kapitálu sesterské firmě LNM Technologies z ostrova Mauricius. Drobní akcionáři, kteří mají v ostravské firmě do pěti procent majetku, postup vedení firmy kritizovali již loni. Během minulého roku se přitom půjčka pro LNM Technologies zvýšila o 200 milionů dolarů, takže ke konci února dosáhla celkové výše 600 milionů dolarů (tedy 14,31 miliardy korun). Výše půjčky dosahuje poloviny vlastního kapitálu společnosti, což podle drobných vlastníků představuje velké riziko pro MSO.
Arun Annachhatre, ředitel MSO pro ekonomiku, řekl, že úroky z této půjčky jsou mnohem vyšší, než kdyby firma tyto peníze investovala jiným způsobem. "V okamžiku, kdy tuto půjčku budeme potřebovat pro další investice, budeme ji mít okamžitě zpět. Rizikovost se snižuje právě tím, že hlavním ručitelem je Mittal Steel Company. Půjčka je pro nás dostatečně bezpečná a solidní," tvrdil i novinářům po skončení valné hromady.
"Firma vytvořila 11 miliard volných zdrojů a ty šly hned Mittalovi. Ten přitom vyhání lidi, neinvestuje a tahá z firmy peníze. Takhle vůbec žádná firma nehospodaří," rozčiloval se během jednání drobný akcionář Jiří Psota. Loňských 741 milionů korun investic podle něj nestačí k tomu, aby firma technologicky nezastarala. Firma podle něj parazituje na vlastnících i na státu, který podle něj zřejmě o podíly na zisku vůbec nestojí.
Mittal Steel Holdings vlastní 70,67 procenta akcií Mittal Steel Ostrava, ale disponuje i hlasovacími právy Fondu národního majetku, která má 13,88 procenta akcií. ČKA patří necelých 11 procent. Malí akcionáři mají méně než pět procent akcií podniku.