Nižší obchody odrážejí skutečnost, že tuzemský akciový trh po dlouhém silném růstu ztratil pro zahraniční investory značnou část ze své atraktivnosti a nenabízí již možnost tak vysokého zhodnocení. Na trh přestali přicházet noví investoři, protože se jim zdály akcie nadhodnocené, a ti investoři, kteří na trhu zůstali, zase spíše pasivně drželi pozice, domnívá se analytik České spořitelny Jakub Židoň.
Jiné kapitálové trhy se naopak i kvůli pohybu úrokových sazeb směrem nahoru staly pro část kapitálu přitažlivější. V regionu střední a východní Evropy se pozornost přesunula hlavně na Rusko a Turecko. "Vyšší atraktivita těchto trhů plynula z větší nabídky investičních příležitostí a vyššího růstového potenciálu," uvedl analytik firmy Atlantik finanční trhy Jan Schiesser.
Investoři se ani letos v Česku zatím nedočkali příchodu nové akciové emise a zpoždění má i zavádění nových produktů, jako jsou certifikáty či deriváty. "Největší bolestí pražské burzy je velmi omezený a neměnný počet titulů," mínil Schiesser. Na trhu přitom působí stále více drobných domácích investorů, jejichž podíl se zvýšil zhruba na 13 procent z loňských asi deseti, doplnil Jan Procházka z brokerské firmy Cyrrus.
Postupný pokles obchodů předpokládají analytici i pro druhou půlku roku. "Pokles by však neměl být nijak dramatický. Velmi hrubý odhad by mohl být na úrovni deseti až 15 procent," předpokládal Schiesser. Vzpruhou by ale určitě byla nově obchodovaná akcie velikosti farmaceutické Zentivy, zatím jediného primárního úpisu na trhu.
"O některých zájemcích o vstup na trh se mluví v kuloárech stále více a silněji, a tak doufám, že k další IPO (primární úpis akcií) opravdu dojde ještě v roce 2006," uzavřel Procházka. Zmíněné akcie Zentivy se za dva roky působení na trhu staly třetí nejobchodovanější za mnohem většími emisemi elektrárenské společnosti ČEZ a Komerční banky. ČEZ měl letos v pololetí obchody za 196,4 miliardy Kč, KB za 66,9 miliardy Kč a Zentiva za 63,7 miliardy Kč.