"Řízení rizik významně snižuje rizikovost podnikatelského prostředí," uvedl obchodní ředitel Consulting ČS Ivan Novotný. Firmy, které alespoň částečně zavedly řízení rizik, považují podle průzkumu podnikatelské prostředí v ČR za rizikové z 53 procent. Společnosti, které svá rizika neřídí, ho vnímají mnohem hůře a považují jej za rizikové ze 70 procent.
Významné společnosti řídí rizika v průměru ze 43 procent. Průzkum ukázal, že firmy s majoritním zahraničním vlastníkem kladou na řízení rizik mnohem vyšší důraz. Tyto podniky řídí rizika v průměru z 55 procent, zatímco společnosti s majoritním českým vlastníkem řídí rizika v průměru jen z 39 procent, dodal Novotný.
Firmy neřídí rizika podle jejich závažnosti nebo pravděpodobnosti vzniku, ale podle obtížnosti zavádění konkrétních opatření. "Řeší se to, co je jednoduché," podotkl Novotný. Nejlépe ošetřenými riziky jsou násilné vniknutí do objektu, porušení smluvních závazků a ztráta dat. Mezi nejočekávanější rizika přitom patří kolísání cen vstupů, změny kurzů měn a úrokových sazeb a zvyšování konkurence.
Firmy prý také podceňují přípravu na změnu podmínek úvěrování v roce 2007. S novými podmínkami podle pravidel Basel II se nyní seznamuje polovina dotázaných společností, dvě pětiny se nepřipravují vůbec nebo o této změně zatím neví. Potřebné změny zavedlo nebo připravuje 12 procent podniků.