Bílý dům původně předpokládal, že letošní deficit rozpočtu se bude pohybovat kolem 423 miliard dolarů. S touto částkou přitom administrativa počítala ještě letos v únoru, když představovala svůj rozpočtový plán. "Jde o to, že se úspěšně projevuje snížení daní," řekl Snow.
Američané sice měli vyšší výdaje, příznivě se ale projevil právě výrazně vyšší výběr daní od firem a domácností s vysokými příjmy. Růst výdajů odrážel vyšší náklady na válku v Iráku a obnovu oblastí zničených po řádění hurikánu Katrina.
S podobným deficitem, o němž nyní hovoří Bílý dům, počítají i soukromí analytici i experti v rozpočtové kanceláři Kongresu. Ti zpravidla očekávají deficit kolem 300 miliard dolarů, tedy velmi blízko odhadům Bílého domu. Ve Spojených státech končí fiskální rok v září.
Zatímco administrativa prezidenta George Bushe vidí za růstem ekonomiky a vyšším daňovým výběrem hlavně své daňové škrty z let 2001 a 2003, podle demokratů si Bush nevede dobře. Širší fiskální politika je podle demokratů údajně slabá.
Když Bush nastoupil do úřadu, Spojené státy měly rozpočtový přebytek, zatímco nyní se potýkají s deficitním hospodařením. Na to upozorňují rovněž demokraté, i když ekonomové zdůrazňují širší hospodářské souvislosti, včetně stavu finančních trhů na konci 90. let.