Stejná aukce už se konala v Maďarsku a na Slovensku. V obou zemích byla velkoobchodní cena vyšší, než trhy čekaly. Na Slovensku, kde letos výrobci prodávají elektřinu podobně jako v Česku zhruba po 36 eurech za megawatthodinu, vzrostla výsledná cena na 43 eur. V Maďarsku se vyšplhala na 47,5 eura. "Zvlášť Slovensko je signálem pro vývoj v celém středoevropském regionu," citují HN generálního ředitele ČEZ Martina Romana.
V regionu navíc ubývají elektrárny. Koncem roku doslouží na Slovensku jeden blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, provoz omezí uhelné elektrárny Vojany a Nováky, odstávka čeká také české Tušimice. Na růst cen působí kromě sílící poptávky také dražší elektřina v západní Evropě, především v Německu.
Další zdražení proudu znepokojuje hlavně podnikatele. "Drahá elektřina snižuje konkurenceschopnost celých sektorů hospodářství na úkor jednoho subjektu - ČEZ," tvrdí Jiří Kohoutek z Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.
Některé firmy už kvůli drahé energii zavírají provozy. Například textilka Slezan zrušila přádelnu a přízi jen dováží. "Pokud bude elektřina dál zdražovat takovým tempem, přežije nakonec v celé zemi jediná firma - ČEZ," řekl ředitel Slezanu Miroslav Halfar.