Na zpomalení meziročního tempa růstu cen měly v červnu vliv zejména telekomunikační služby, kde vysoký meziroční růst do letošního května byl způsoben výrazným zvýšením veřejných telekomunikačních služeb v loňském červnu. Růst cen v telekomunikačních a poštovních službách tak klesl ze 17,2 procenta v květnu na 1,4 procenta v červnu. Cenový růst zpomalil i v dopravě, a to zejména vlivem vývoje cen pohonných hmot, na 8,3 procenta.
Výrazně naopak rostly ceny pekárenských výrobků, a to o 7,4 procenta, z toho chléb o deset procent a běžné pečivo o 17 procent. Kvůli růstu cen pečiva tak stouply celkově ceny potravin a nealkoholických nápojů, které šest měsíců meziročně klesaly.
Meziměsíčně rostly spotřebitelské ceny výrazně u potravin. Za růstem stojí nejen zvýšení cen pekárenských výrobků, ale i růst cen brambor o 48,3 procenta. Rostly i ceny jižního ovoce, naopak klesaly ceny mouky, drůbeže, vajec a mléka. Po výrazném zvýšení cen pohonných hmot v předcházejících dvou měsících se zastavil v červnu růst cen pohonných hmot.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 2,5 procenta, tj. o 0,1 procentního bodu více než v květnu.
Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR nadprůměrná. Ve 25 členských zemích byla podle předběžných údajů v květnu inflace 2,4 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v dubnu. Nejrychleji rostly ceny v Lotyšsku, a to o 7,1 procenta, naopak nejméně v Polsku o 1,5 procenta. Na Slovensku zrychlil cenový růst v květnu na 4,8 ze 4,4 procenta v dubnu. Podle dnešních údajů slovenských statistiků ale v červnu roční inflace klesla na 4,6 procenta.
Bleskový odhad meziročního růstu harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) pro eurozónu podle Eurostatu za červen 2006 je 2,5 procenta.