Cena severomořské ropy Brent se kolem 7:00 SELČ zvýšila o 86 centů na 77,55 dolaru za barel. Srpnová dodávka americké ropy tou dobou podražila proti čtvrtečnímu závěru o 1,40 dolaru na 78,10 dolaru za barel.
Stupňující se napětí mezi Izraelem a Libanonem a obavy z dění v Nigérii, která je osmý největší vývozce ropy na světě, způsobily, že se ceny proti čtvrtečnímu závěru zvýšily o 1,8 procenta. Ceny termínových kontraktů na poslední čtvrtletí roku se dostaly i nad 80 dolarů za barel.
Ceny ropy také drží nahoře to, že se Írán podle svého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda nevzdá práv na jadernou energii. Severní Korea navíc razantně opustila jednání s Jižní Koreou a zásoby ropy ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem na světě, klesají.
"Ropa dostává rány na všech frontách geopolitických problémů," řekl analytik trhu s přírodními zdroji ze společnosti Daiwa Securities. Dodal, že řada problémů může udržet ropu po nějakou dobu na rekordních úrovních.
Izrael ani Libanon nejsou producenty ropy, ale leží v srdci regionu, který se na světové těžbě podílí jednou třetinou. Podnětem k izraelské operaci proti Libanonu byl středeční únos dvou izraelských vojáků. Dnes ráno izraelská letadla napadla jižní předměstí libanonské metropole Bejrútu, kde leží sídlo Hizballáhu, který je za středeční únos zodpovědný.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok Izraele na Sýrii bude považovat za útok na celý islámský svět, který vyvolá ostrou odpověď.
V Nigérii uniká ropa po dvou explozích na ropovodu, který provozuje italský Agip. Jeho mateřská firma Eni odmítla zprávy o sabotáži a oznámila, že se zařízení rychle opraví. Kvůli útoků ozbrojených vzbouřenců ale musel v Nigérii omezit produkci i koncern Royal Dutch Shell.
Americká ropa je od začátku roku dražší o 28 procent, když ještě v lednu 2002 stála kolem 20 dolarů za barel. Ceny šly poslední roky stabilně nahoru kvůli silné a stále rostoucí poptávce v USA a Číně a kvůli obavám z nedostatečného zásobování trhu.