"I když není neobvyklé, že napětí v izraelsko-arabských vztazích má vliv na trh s ropou, poslední útoky nás posouvají někam úplně jinam. Nejen svým rozsahem, ale i kvůli domnělé souvislosti se sporem kolem íránského jaderného programu. Tím se zvyšuje hrozba dalšího napětí v tomto regionu," řekl analytik společnosti Fimat Energy Research Antoine Halff.
V průběhu elektronického obchodování v Asii se cena americké ropy dostala až na 78,40 USD za barel. Spolu s ropou se zvyšují i ceny některých ropných produktů a například galon (asi 3,8 litru) benzinu zdražil o více než čtyři centy na 2,35 USD. To je nejvyšší cena za posledních zhruba devět měsíců. Galon topného oleje s dodáním v srpnu zdražil o téměř 1,5 centu nad 2,09 USD.
Izrael útočil na několik libanonských cílů, včetně Bejrútu, v jehož jižní části má sídlo šíitské hnutí Hizballáh. To je zodpovědné za středeční únos dvou izraelských vojáků, kvůli němuž současný spor začal. Izrael ale při útoku na nepřátelské objekty zdevastoval řadu civilních cílů, za což si v mnoha zemích vysloužil ostrou kritiku. Hizballáh chce zadržované vojáky vyměnit za své občany vězněné v Izraeli.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve čtvrtek varoval, že pokud Izrael zaútočí na Sýrii, bude to znamenat útok na celý islámský svět. V takovém případě lze podle něj očekávat tvrdou odplatu. Írán i Sýrie hnutí Hizballáh podporují. Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě a jeho kroky by situaci na trhu s ropou ještě mohly zkomplikovat.