Dobře se kombinují s trvalkami, keři i stromy. Většina druhů se nepěstuje pro krásu květů, ale pro charakter svého růstu, zbarvení a celkové harmonické působení a proměnlivost během celé vegetace. Dekorativní květenství mnoha druhů poslouží k řezu i k sušení. Bohatý sortiment okrasných trav umožňuje vybrat tu pravou rostlinu pro jakýkoliv typ zahrady od venkovské předzahrádky až po atrium či střešní zahradu ve městě.
Ostřice Grayova - Carex grayi
Světle zelená, rychle rostoucí tráva s bronzovými špičkami listů, dorůstá výšky 70-80 cm a raší počátkem dubna. Je zvláštní zejména neobvyklými květy a později měchýřkovitými plodenstvími, ozdobnými až do podzimu a je vhodná i k řezu. Říjnové ochlazení ji zbarví do žlutohněda. Původně roste na bažinách a mokrých loukách, proto jí poskytneme mírné přistínění, kyselejší půdy a alespoň svěží půdy, ale nejlépe se bude hodit na okraj jezírka v zástinu.
Metlice trsnatá - Deschampsia caespitosa
Až 60 cm vysoká, sytě zelená trsnatá tráva začíná rašit už koncem března. Kvete v srpnu, jemné zlatavé laty dorůstají výšky až 150 cm a vydrží až do jara. Na podzim postupně získává barvu plavé slámy. Stanovišti je velmi přizpůsobivá, roste jak na lehkých, tak i na těžkých kyselých půdách, zastíněná i na plném slunci, ale nemá ráda úpal. Hodí se do trvalkových záhonů i na vřesoviště. Odrůda ´Bronzeschleier´ má květní laty bronzového odstínu.
Třtina ostrokvětá - Calamagrostis x acutiflora
Rychle a časně rostoucí trsnatá tráva, hustá a vzpřímená. Dorůstá výšky 70-90 cm, v květu ale i 160-180 cm. Kvete počátkem července načechranými latami stříbřitě fialové barvy, která se později mění na bronzově hnědou. Na podzim se barví do žluta a suchá stébla i klasy zůstávají pevně stát dlouho do zimy. Na pěstování je nenáročná, roste na sušších i vlhčích půdách na plném slunci i v polostínu. Používá se jako solitéra i v malých skupinách na okraje trávníků, na skalnaté partie.
Ozdobnice velká - Miscanthus floridulus
Mohutná tráva tvořící husté trsy olistěných a dřevnatějících stébel dorůstá výšky až 300 cm. Sytě zelené listy s bílou střední žilkou a ostrými okraji se obloukovitě sklánějí a na podzim se zbarvují do žluta až purpurova. Kvete zřídka koncem října vzpřímenými péřitými latami. Ozdobnice raší až po polovině května, ale přetrvá až do jara. Vyžaduje hluboké, živné, mírně vlhké a propustné půdy na plném slunci. Vytváří mohutné kulisy jako solitéra i v menších skupinách v trávníku, u pergol i u vodních ploch.
Ovsíř stálezelený - Helictotrichon sempervirens
Stálezelená tráva dorůstající výšky trsů kolem 50-60 cm je výrazně šedostříbřitě až namodrale zbarvená, v červnu ji zdobí květní stébla dlouhá 120-160 cm s řídkými šedozelenými a později žlutými latami. Na stanoviště je nenáročná, preferuje propustné sušší půdy na plném slunci, snese i chudší půdy. Na jaře se neřeže, jen se vyčesávají odumřelé listy, nové raší od března. Ovsíř je celoročně výraznou cennou solitérou pro skalky, vřesoviště, okraje trávníků a trvalkových skupin.
Ozdobnice čínská - Miscanthus sinensis
Velmi variabilní, krátce výběžkatá ozdobnice tvoří husté trsy vysoké podle kultivaru 50 až 300 cm. Pěstuje se pro atraktivní olistění v případě pozdních kultivarů, které kvetou jen výjimečně; rané odrůdy kvetou v srpnu a září velkými stříbřitými až hnědočervenými květenstvími. Dobře prospívá v hlubokých, živných a propustných půdách na slunci a v lehkém polostínu. Použití je velmi univerzální. Nejznámější úzkolistou odrůdou je jemný 130-160 cm vysoký ´Gracillimus´. Přísně vzpřímené trsy 160-180 cm vysoké tvoří kultivar ´Strictus´ s listy výražně žlutě pruhovanými, dvou metrů dorůstá rovněž žlutě pruhovaný, ale obloukovitě převisající ´Zebrinus´.