G8: Růst globální ekonomiky je silný, je ale nutný pokrok ve WTO

17.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Petrohrad 17. července (ČTK) - Růst globální ekonomiky je v současné době velmi silný a začíná mít i širší základy, je ale nutné pokročit v jednáních o liberalizaci obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Shodli se na tom účastníci jednání skupiny G8, kteří od soboty jednali v Petrohradu.

"Jednali jsme také o vysokých a rozkolísaných cenách energií, globální nerovnováze a rostoucím protekcionismu," píše se ve společném sdělení. Jeho obsah převážně kopíroval zprávu z jednání G8 z minulého měsíce. Nově se ale hovoří o eskalaci násilí na Blízkém východě.

Spojené státy a jejich partneři z G8 v poslední den jednání hovořili o globálním obchodě a jejich zástupci se setkali s představiteli hlavních obchodních velmoci v rámci rozvíjejících se ekonomik. Především Brazílie, Indie a Čína se snaží v rámci nynějších rozhovorů vyjednat lepší podmínky pro chudší země.

O rozruch se postarali představitelé Spojených států a Francie, kteří se nedokázali shodnout na interpretaci společné deklarace z jednání. V ní skupina vyzvala Izrael, aby se zdržel dalších útoků v Libanonu, ale zároveň apelovala na hnutí Hizballáh, aby učinilo k ukončení blízkovýchodní krize první krok. Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Libanonem začal eskalovat na konci minulého týdne.

Členy G8 jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie. Skupina se už v neděli dohodla na stanovení měsíčního harmonogramu, který má zmapovat rámec k uzavření pětiletého kola rozhovorů o liberalizaci obchodu. Nynější, takzvané katarské kolo, začalo v roce 2001 a už mělo být dávno uzavřeno. Dohodě ale brání spory ohledně zemědělských subvencí.

Pozorovatelé tvrdí, že důležitá je na jednání v Petrohradu přítomnost zástupců Brazílie, Číny, Indie, Mexika a Jihoafrické republiky. Záležet ale bude na tom, v jakém rozsahu sleví ze svých požadavků Američané, co se zemědělských subvencí týče, a o kolik bude Evropská unie ochotna snížit cla na dovoz zemědělských komodit. Po chudších zemích se zase požaduje přístup na jejich trh průmyslového zboží a služeb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK