Fico: Zavedení eura v roce 2009 bude v programovém prohlášení

17.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 17. července (ČTK) - Nová slovenská vláda již nemá obavy ze zavedení eura v roce 2009 a tento termín zahrne i do svého programového prohlášení. V rozhovoru pro ČTK to řekl slovenský premiér Robert Fico. Právě nejistota ohledně termínu zavedení jednotné evropské měny přispěla po červnových parlamentních volbách k oslabení slovenské koruny. Například v Česku by se podle plánů vlády mělo začít eurem platit od roku 2010.

"Všechny pochybnosti, anebo určité obavy, byly jednoznačně vyvrácené. Proto je cílem této vlády udělat vše nutné a potřebné, aby zavedení eura 1. ledna 2009 bylo reálné a bylo uskutečněné," zdůraznil Fico. Doplnil, že mezi vládou a centrální bankou existuje shoda v termínu zavedení eura.

Fico přitom ještě nedávno prohlásil, že dosud plánovaný termín zavedení eura bude dodržený jen v případě, že to bude pro zemi výhodné. To přispělo k oslabení koruny, která se minulý týden dostala na nejnižší úroveň od poloviny listopadu minulého roku. Klesající korunu od voleb třikrát zachraňovala centrální banka intervencemi.

Návrhy v daňové či sociální oblasti vláda podle Fica podpoří jen v případě, že neohrozí plnění kritérií pro zavedení eura. "Všechny rozhodnutí, které se mohou významně dotýkat příjmové a výdajové části v oblasti financí, budou zpracované a přijímané tak, aby nebyla ohrožena kritéria Maastrichtu a zavedení eura," prohlásil Fico.

Úspory chce hledat hlavně ve výdajích vlády. "My si nemyslíme, že je prostor na to, aby někdo sáhl na lidi. Stát musí ukázat svoji připravenost šetřit stejně, jako museli lidé šetřit v posledních osmi letech," dodal.

Ficova strana Směr před volbami přislíbila například zavedení nižší sazby daně z přidané hodnoty, zrušení některých poplatků ve zdravotnictví, či štědřejší sociální systém. Ekonomové už před časem upozornili, že takovéto kroky by zvýšily schodek veřejných financí. Aby země splnila jednu z podmínek vstupu do eurozóny, nesmí schodek překročit tři procenta hrubého domácího produktu.

Směr-sociální demokracie má dominantní postavení v nové vládě, ve které obsadí 11 ze 16 křesel. Podle koaliční dohody je však na přijetí rozhodnutí potřebný souhlas všech koaličních partnerů, tedy i zástupců bývalých opozičních stran, a to LS-HZDS Vladimíra Mečiara a z nacionalismu obviňované Slovenské národní strany.

Vládní strany připravují návrhy na změny reforem předchozí vlády Mikuláše Dzurindy, která si za hospodářskou politiku vysloužila uznání hlavně v zahraničí. "Určitě chceme větší solidaritu v daních," prohlásil Fico. Zůstává možnost progresivního zdaňování anebo zavedení dalších odčitatelných položek v dani z příjmu fyzických osob, dodal. Potvrdil, že koalice už chystá i zrušení poplatků za některé zdravotnické služby.

Za prioritu vlády Fico naopak nepovažuje zahrnutí částečného odškodnění klientů zkrachovalých nebankovních společností, které v minulém volebním období neúspěšně prosazovali poslanci nynějších vládních stran, do programového prohlášení vlády. Tento návrh by však podle něj mohl být zrealizovaný, pokud bude mít stát dostatek zdrojů. "Pokud taková iniciativa vznikne, myslím si, že má vcelku reálné šance na to, aby byla v parlamentě schválená," prohlásil Fico o případném odškodnění.

Premiér potvrdil, že jeho strana je proti pokračování prodeje státního majetku. "My si myslíme, že stát dokáže být dobrým vlastníkem," uvedl Fico. Dokončení privatizace tak nebude v programovém prohlášení, uzavřel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK