Druhou největší sumu, 763 milionů korun, je za pohledávku ochotna zaplatit Eagle Crest ze skupiny podílející se na financování Setuzy. Třetí v pořadí je s nabídkou 702 milionů korun Campaspol, společný podnik německé společnosti Campa a české Spolchemie. Rozhodujícím kritériem je právě cena, která musí činit nejméně 650 milionů korun. PPF přitom vstoupila do hry o předního českého výrobce olejů a biopaliv již počátkem roku, když PPF Investments získala přednostní právo na koupi Českého oleje, majoritního vlastníka Setuzy.
Kabinet se tendrem zabýval již koncem června a ministr zemědělství Jan Mládek tehdy doporučil nepřijímat žádné rozhodnutí, především vzhledem ke končícímu mandátu vlády. Pokud by ale tuto středu žádné rozhodnutí nepadlo, uplyne kabinetu ve čtvrtek takzvaně marně 30denní lhůta pro konečný verdikt a tendr bude zrušen.
PGRLF koupil pohledávku za Setuzou od České konsolidační agentury letos v únoru za 465 milionů korun. Převod byl základem plánu, podle nějž měl stát pomocí pohledávky opět získat v potravinářské firmě vliv. O ten přišel stát loni na podzim, kdy byl PGRLF nucen 38,3 procenta akcií firmy převést na společnost Český olej, ovládanou skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra.
Transakce se uskutečnila na základě utajené opční smlouvy podepsané v roce 2002 a jejích dodatků. Český olej ještě další akcie přikoupil a zvedl podíl v potravinářské firmě z předchozích 49,9 procenta na více než 90 procent. Státu zbyla čtyřmiliardová pohledávka. Setuza ji ale neuznává a o platnost dluhu se vedou soudní spory.