Kvůli hrozbě vyšší DPH uvažuje 15 pct. Čechů o vlastním bydlení

19.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. července (ČTK) - Kvůli zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u stavebních prací od roku 2008 uvažuje přes 15 procent Čechů o pořízení vlastního bydlení. Téměř tři čtvrtiny lidí pak očekávají, že kvůli vyšší DPH se dostupnost bydlení zhorší. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Factum Invenio pro Hypoteční banku, který se uskutečnil mezi více než tisícovkou respondentů.

Z výzkumu vyplývá, že z těch lidí, kteří zamýšlejí něco se svým bydlením podniknout, si chce jen čtvrtina pořídit byt a zhruba 14 procent dům. Zbývajících téměř 60 procent hodlá rekonstruovat své nynější bydlení. Pořízení bytu nejčastěji plánují obyvatelé velkoměst a lidé do 29 let. Rekonstrukci bydlení naopak zamýšlejí častěji lidé bydlící ve vlastním domě a lidé úřednických profesí.

Více než polovina lidí podle průzkumu informaci o změně DPH ani nezaznamenala. O plánované změně tak ví jen 44,5 procenta dotazovaných. Nejvíce informovaných bylo mezi podnikateli (74 procent), úředníky (60 procent), vysokoškoláky (69 procent) a obyvateli jižních Čech (68 procent).

Právě hrozba vyšší DPH podle odborníků přispívá velkou měrou k nejen k výstavbě nových bytů a rodinných domů, ale i k růstu hypotečního trhu. Tempo poskytování hypotečních úvěrů se tak stále zrychluje a banky za první pololetí hlásí více než 50procentní meziroční nárůsty objemu nově poskytnutých hypoték. Pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny, které během pololetí poskytly na bydlení úvěry za 25 miliard korun.

Loni banky poskytly hypotéky ve výši 73 miliard korun. Průměrná výše hypotečního úvěru činila 1,4 milionu korun. Letos ekonomové očekávají, že objem poskytnutých hypoték přesáhne až 90 miliard korun.

Rychlý růst hypotečních úvěrů se projevuje i v rostoucím zadlužení domácností. Podle údajů České národní banky lidé dlužili letos ke konci května bankám a jiným finančním institucím 456,6 miliardy korun. Úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen přitom ke konci května stouply na 310 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK