Na přelomu ledna a února jsme mohli sledovat poměrně vyostřenou diskuzi v Evropské Unii o změně režimu a výjimkách na snížené sazby DPH. Dohodu právě kvůli zvýšení DPH na stavební práce nejvíce blokovala Česká republika a Polsko. Ta sice nakonec prošla, ale jen díky tomu, že jak my tak Polsko jsme dostali výjimku na sociální bydlení. Více o problematice sociálního bydlení se dočtete v tomto článku a o celém procesu schvalování dohody o sazbách DPH v EU potom zde.
Hypoteční banku, dvojku domácího hypotečního trhu, zajímalo, jaké jsou názory veřejnosti a nechala si od společnosti Factum Invenio provést průzkum. Ten probíhal od 18. do 24. května a zúčastnilo se ho 1002 respondentů. Agentura zkoumala, do jaké míry respondenti souhlasí s větou: Zvýšení DPH z 5 % na 19 % u stavebních prací v roce 2008 zhorší dostupnost bydlení. Celých 73 % naší populace očekává, v souvislosti s plánovanou změnou DPH, zhoršení dostupnosti bydlení. O pořízení vlastního bydlení kvůli této změně pak uvažuje přes 15 % lidí.
Překvapujícím zjištěním výzkumu je také fakt, že nadpoloviční většina respondentů informaci o změně DPH původně ani nezaznamenala! O plánované změně daně z přidané hodnoty u stavebních prací totiž vědělo jen 44,5 % dotazovaných. Nejvíce informovaných bylo mezi podnikateli (74 %), úředníky (60 %), vysokoškolsky vzdělanými (69 %) a obyvateli Jižních Čech (68 %).
„Nejenže většina lidí předpokládá od roku 2008 zhoršení dostupnosti bydlení, ale překvapivě mnoho z nich uvažuje v této souvislosti také o změně svého bydlení. Úpravu současného bydlení či nákup nového plánuje přibližně každý sedmý,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Z výzkumu podle Sadila dále plyne, že z těchto lidí, kteří zamýšlejí něco se svým bydlením podniknout, si chce jen 25 % pořídit byt a zhruba 14 % dům. Zbývajících téměř 60 % hodlá rekonstruovat. Pořízení bytu nejčastěji plánují obyvatelé velkoměst a lidé do 29 let. Rekonstrukci bydlení naopak zamýšlejí častěji lidé bydlící ve vlastním domě a lidé úřednických profesí.