Podle Mládka je důvodem tohoto postupu končící politický mandát nynější vlády, ale i stále nevyřešený problém, zda by prodej nebyl riskantní vzhledem k právním vadám, které pohledávka možná obsahuje. Setuza ji totiž neuznává a o platnost dluhu se vedou soudní spory.
V tendru, jehož hlavním kritériem byla nabídnutá cena, stanovená minimálně na 650 milionů korun, zůstali tři zájemci. AB Credit, patřící do skupiny PPF, nabídla 815 milionů korun. Druhou největší sumu, 763 milionů korun, byla za pohledávku ochotna zaplatit Eagle Crest ze skupiny podílející se na financování Setuzy. Třetí v pořadí byla s nabídkou 702 milionů korun Campaspol, společný podnik německé společnosti Campa a české Spolchemie. Podle Mládka PGRLF účastníkům vrátí kauci 40 milionů korun i vstupní poplatek jeden milion korun.
Kabinet se tendrem zabýval již koncem června a Mládek tehdy doporučil nepřijímat žádné rozhodnutí, především vzhledem ke končícímu mandátu vlády. Ta pak uložila ministrovi zemědělství předložit návrh řešení do 30 dnů s předpokladem, že věc bude řešit až nový kabinet, který ale stále není.
Pokud by dnes žádné rozhodnutí nepadlo, uplynula by kabinetu ve čtvrtek takzvaně marně 30denní lhůta pro konečný verdikt a tendr by byl zrušen.
PGRLF koupil pohledávku za Setuzou od České konsolidační agentury letos v únoru za 465 milionů korun. Převod byl základem plánu, podle nějž měl stát pomocí pohledávky opět získat v potravinářské firmě vliv. O ten přišel stát loni na podzim, kdy byl PGRLF nucen 38,3 procenta akcií firmy převést na společnost Český olej, ovládanou skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Transakce se uskutečnila na základě utajené opční smlouvy podepsané v roce 2002 a jejích dodatků.
Český olej má v současnosti v potravinářské firmě více než 90procentní podíl. Státu zbyla čtyřmiliardová pohledávka.