K nesyceným vodám mají odborníci výhrady. Bývají prý často skladovány a distribuovány nevhodným způsobem. "Z minulosti jsou známy případy, kdy kvalita balené vody v uzavřeném obalu nebyla vyhovující ani v době před uplynutím doby použitelnosti," uvedlo ministerstvo.
Nedostatek vody v těle způsobuje problémy, které podle zástupců ministerstva vedou k poklesu duševní i fyzické výkonnosti člověka. Kromě žízně se lidé cítí malátní, vysychají jim sliznice a mívají bolesti hlavy. Objevit se mohou i oběhové a psychické potíže.
Lidem, kteří pracují v mimořádném horku, by jejich zaměstnavatelé měli zajistit takzvané ochranné nápoje. Při náročnějších činnostech je totiž potřeba doplňovat kromě vody i vitaminy, minerály a další potřebné látky. Podnik by měl výběr vhodných nápojů projednat se závodním lékařem.
V extrémních teplotách pracují například řidiči tramvají. V jejich kabinách se teplota ve vedru pohybuje i kolem 50 stupňů Celsia. Měření Státního zdravotního ústavu v roce 2003 ukázalo, že někteří řidiči ztratili za směnu i šest až sedm litrů tekutin z těla. V kancelářích při administrativní práci by lidé za osmihodinovou pracovní dobu neměli pocením a dýcháním ztratit víc než asi litr tekutin.
Podle zákoníku musí zaměstnavatel zajistit na pracovišti takové podmínky, aby lidé mohli práci bezpečně vykonávat. Ve vedrech by se neměly provádět namáhavé a rizikové práce. Mezi účinná opatření, která sníží dopady horka, patří změna organizace práce a místa činnosti či jiné rozvržení pracovní doby.