"Za první pololetí letošního roku byly výsledky monitorování kvality pohonných hmot nejlepší od roku 2001. Zlepšení jakosti pohonných hmot na českém trhu je zřejmé i přes loňské zpřísnění limitního obsahu síry," řekla dnes ČTK mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Dodala, že na letošních výsledcích kontrol se příznivě projevilo zavedení nízkosirných a bezsirných pohonných hmot.
ČOI v prvním pololetí letošního roku odebrala 1063 vzorků pohonných hmot, přičemž jakostním požadavkům nevyhovělo 50 z nich. "Z toho jen u 12 vzorků bylo porušení jakosti hodnoceno jako závažné. Veškerá zjištění o prodeji nejakostních pohonných hmot byla postoupena policii a celním orgánům," uvedla Fléglová.
Nejčastějším letošním zjištěním byl stejně jako loni nevyhovující bod vzplanutí u nafty (nevyhovovalo 26 vzorků motorové a pět vzorků směsné nafty). Zvýšený obsah síry, než připouští norma, naměřili kontroloři u devíti vzorků motorové nafty. Automobilové benziny vykázaly závadu v jakosti pouze u 12 vzorků. Za 107 kontrolovaných vzorků LPG byla v prvním pololetí letošního roku zjištěna závada u jediného z nich.
Podmínky prodeje pohonných hmot od letošního září zpřísní novela zákona o pohonných hmotách. V novele je například zakotvena povinnost evidence prodávaných paliv u čerpacích stanic, včetně jejich množství, jakosti a složení. Novela obsahuje také povinnost registrace provozovaných čerpacích stanic, které budou muset splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí.
"V nové zákonné úpravě vítáme především posun odpovědnosti za kvalitu z prodávajícího na vlastníka pohonných hmot. Přínosem je z našeho pohledu také povinné zavedení registrace čerpacích stanic," podotkla Fléglová.
Loni ČOI zkontrolovala 3272 vzorků pohonných hmot, což byl ve srovnání s rokem 2004 téměř dvojnásobný počet. Jakostním požadavkům nevyhovělo 6,1 procenta vzorků, o rok dříve jich bylo 8,6 procenta. "Za loňský rok bylo uloženo za porušení jakosti pohonných hmot téměř 200 pokut a v případě závažnějších zjištění se výše sankcí pohybovala ve výši statisíců korun, u některých firem i opakovaně," dodala Fléglová.