"Výstavbu UMTS sítě jsme se rozhodli pozastavit především z důvodu vysokých nákladů na její výstavbu a také zkušeností z domácího a zahraničních trhů, které potvrzují, že služby poskytované v sítích třetí generace nepřináší takové výnosy, jaké se od nich očekávaly," uvedl Hrabovský.
Vodafone licenci na provoz sítě třetí generace získal loni za dvě miliardy korun a službu měl spustit do ledna 2008. Podle dobře informovaného zdroje se firma nechystá licenci vracet a stále si ponechává možnost, že by se k UMTS vrátila.
Konkurenční operátoři Eurotel a T-Mobile koupili licence na UMTS před pěti lety za dohromady 7,4 miliardy korun a postupně kvůli celosvětovému zpoždění rozvoje služeb získali na spuštění sítí dvouletý odklad. Obě firmy začaly UMTS nabízet již v loňském roce, licence jim přitom ukládá pokrytí většiny území Prahy začátkem roku 2007.
Z pohledu zákazníka je podle Hrabovského prakticky jedno, v jaké síti a pomocí jaké technologie získá přístup k mobilním službám. "Zákazníka zajímá především kvalita a cena. I proto v současné chvíli analyzujeme všechny dostupné možnosti zajištění kvalitního vysokorychlostního přenosu dat s využitím například technologie WIMAX nebo jiných vyspělých komprimačních technologií," dodal.
Podle odborníků lze většinu služeb, které umožňuje UMTS, poskytovat i prostřednictvím jiných technologií. Například mobilní televizi je možné zajistit prostřednictvím technologie DVB-H, hudbu lze stahovat přes EDGE, kterou již Vodafone v tuzemsku nabízí, vysokorychlostní internet a přenosy dat umožňuje WIMAX.
První komerční síť UMTS začala fungovat v Japonsku. V Evropě se licence začaly udělovat před šesti lety, rozvoj služeb byl však výrazně pomalejší, než se čekalo. Nyní UMTS nabízí operátoři ve většině západoevropských zemí.