Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby horka zrychlují dozrávání obilí a zrna se pak plně nevyvinou, což se projeví na produkci z hektaru. Také brambory mají v extrémních teplotách problém dorůst do správné velikosti, navíc rostou nerovnoměrně, takže výnos může být i podstatně nižší. Negativní vliv bude mít nynější počasí i na produkci řepky, doplnil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Zrna podle něj zasychají a nevyvíjejí se dostatečně dlouho.
Zemědělci podotýkají, že vegetační období plodin již zkrátila dlouhá zima, po níž navíc některé porosty byly poškozeny a byly například u řepky řidší. Ve spojení s nynějšími horky tak může být pokles výnosů této plodiny markantní, soudí Jirovský.
Podle prvního odhadu statistiků k 20. červnu letos sklizeň základních obilovin zřejmě meziročně klesne o 9,2 procenta na 6,306 milionu tun. Naproti tomu u řepky se předpokládá vzestup úrody o 11 procent na 854.000 tun. Agrární organizace již při zveřejnění těchto čísel považovali u řepky odhad za příliš optimistický.
V živočišné produkci vysoké teploty snižují užitkovost, tedy dojivost krav, i hmotnostní přírůsty prasat či skotu, uvedl Veleba. U vepřů jsou navíc problémy s reprodukcí, takže v dalším období zřejmě klesnou počty narozených selat, uvedl Veleba. "Extrémní vedra jsou pro zemědělce špatná," uzavřel.