Například bohumínská společnost ŽDB ani její závod topenářské techniky Viadrus nemají osm dnů po vypuknutí válečného konfliktu mezi Izraelem a Libanonem žádné problémy s vývozem svých výrobků do těchto zemí. Oba producenti tam vyvážejí jen minimální objemy a případné výpadky jsou schopni nahradit, řekli ČTK představitelé ŽDB a Viadrusu.
"Vyvážíme více do Izraele než do Libanonu a zatím nemáme nějaká avíza, že by se něco mělo stornovat nebo zrušit. Dodáváme tam především drátovenskou produkci, nejsou to ale žádné milionové částky měsíčně, spíše statisíce. V Izraeli máme zprostředkovatele a myslím si, že díky němu tam dodávat budeme, i kdyby válka trvala déle," uvedl finanční ředitel ŽDB Tomáš Hladík.
Společnost Viadrus podle šéfa marketingu Rudolfa Šalbuta prodává svým zákazníkům do Izraele a Libanonu kotle a radiátory, ale také jen malé objemy. "Například Izrael se nevejde ani do procenta. Kdyby přestali odebírat, tak to na náš obchod nebude mít vliv," uvedl. Společnost Hamé z Babic na Uherskohradišťsku vyváží do Izraele kojenecké košer výživy. "Kontrakt je dlouhodobý, takže aktuální situace v regionu nemá na zakázku vliv," řekla dnes ČTK ředitelka marketingu Marcela Mitáčková. Žádný ze zaměstnanců společnosti nyní v Izraeli nepobývá.
Rovněž společnost Novalamp Králíky z Ústeckoorlicka, která vyrábí žárovky, dosud žádné dopady konfliktu mezi Izraelem a Libanonem na své kontrakty nezaznamenala. "Máme připravené tři kontejnery do Izraele, měly by odejít během příštího týdne po dovolených. Zatím nemám signály, že by měly vzniknout nějaké problémy," řekl ČTK jednatel firmy Jan Novák. V Izraeli žádný zástupce Novalampu nepůsobí, s libanonskými partnery společnost neobchoduje. Válečné akce na Středním východě zatím neohrožují ani firmu OEZ Letohrad z Ústeckoorlicka, která vyrábí jističe. "Máme partnery v Libanonu i Izraeli, ale necítíme, že by jejich konflikt ovlivňoval naše obchody," uvedl obchodní ředitel společnosti Radim Adamec.
Pivovar Nová Paka chce letos zdvojnásobit export piva do Izraele na přibližně 1000 hektolitrů. Dodávky firmy nynější válečný konflikt mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu v Libanonu zatím nijak neohrožuje. Ředitel novopackého pivovaru Jaromír Bulko ale přiznal, že podnik měl ze současného konfliktu v Libanonu obavy. "Kontrakt to však neohrožuje, právě nakládáme další dodávku. Pouze doprava piva byla přesměrována z přístavu Haifa do jižněji položeného přístavu Ashdod," řekl ČTK Bulko.
Českobudějovické Madetě ale způsobil konflikt mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu v Libanonu výrazný pokles dodávek. Export sušeného mléka, másla a sýrů se po vypuknutí nepokojů snížil asi o 40 procent. "Jsou to řádově stovky tun výrobků měsíčně, které nedodáme," řekl dnes ČTK generální ředitel firmy Milan Teplý.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa upozornil, že dlouhotrvající boje by mohly poškodit tuzemské firmy. "Dlouhodobý konflikt by měl negativní dopady hlavně v případě, že by byl boji zasažen přístav v Haifě, přes který do Izraele proudí i české zboží. Izrael by samozřejmě mohl také odložit některé projekty, na které se připravují české firmy. Je to například tendr na dodávku vládních limuzín či zakázka na parní turbíny, o kterou se uchází Škoda Power," řekl ČTK Tlapa.
Upozornil, že boje mezi Izraelem a hnutím Hizballáh by mohly vyvolat další růst cen ropy. "Ceny ropy jsou již nyní vysoké. Další cenový růst by se ještě více negativně promítl nejen v bilanci našeho zahraničního obchodu, ale především by zdražil vstupy do české ekonomiky, což by mělo dopad na celé hospodářství a také na ekonomiku řady společností, jako jsou například České aerolinie," uvedl Tlapa.
Masivní ofenzivu zahájil Izrael minulý týden ve středu poté, co radikálové z Hizballáhu unesli dva izraelské vojáky. Své útoky pak židovský stát vystupňoval v reakci na raketové odstřelování izraelských měst Hizballáhem.
Český vývoz do Izraele loni obnášel 199 milionů dolarů, naopak dovoz z Izraele do ČR činil 106,6 milionu dolarů. Největší část českého vývozu loni tvořily osobní vozy Škoda, výrobky související s automobilovým průmyslem a počítače a elektronika. V dovozu z Izraele patří přední místa chemickým a farmaceutickým výrobkům, textilním přízím a tkaninám, elektrickým zařízením a spotřebičům či kancelářským strojům.
Do Libanonu loni české firmy vyvezly zboží v hodnotě 32,2 milionu dolarů, opačným směrem přišlo do Česka zboží za zhruba 1,1 milionu dolaru. Více než polovinu českého vývozu představovaly mléčné výrobky. K dalším tradičním českým vývozním položkám podle Tlapy patří sklo, papír a stavební železo a trubky.