Česko letos zasáhlo hned několik živelních pohrom za sebou. Tuhá a dlouhá zima, podle odborníků nejsilnější za posledních 30 let, přinesla téměř 59.000 pojistných událostí způsobených tíhou sněhu. Následné prudké tání sněhu bylo příčinou březnových povodní. Po nich přišly v květnu a červnu záplavy z přívalových dešťů. Pojišťovnám bylo nahlášeno dohromady 25.000 těchto škod. Četné vichřice a krupobití způsobily přes 11.000 škod.
Vzhledem k charakteru škod, které byly rozloženy do delšího období, byla pouze malá část z nich uhrazena zajistiteli. Většinu nákladů tak na rozdíl od povodní v roce 2002 nyní nesou samotné pojišťovny, uvedl předseda sekce pojištění majetku ČAP Michael Neuwirth. Odborníci také upozorňují na to, že budou-li se letos zaznamenané extrémní hydrometeorologické jevy dlouhodobě opakovat, bude to mít ve střednědobém horizontu vliv na sazby v majetkovém pojištění.
Pracovníci pojišťoven již podle ČAP drtivou většinu nahlášených škod vyšetřili a vyplácejí postiženým náhrady. Tam, kde o to klienti odůvodněně požádali, vyplatily pojišťovny i zálohu.
Přestože je horké léto, každým týdnem ještě v hlášeních klientského servisu České pojišťovny přibývají škody způsobené tíhou a sesuvem sněhu. Jen ve druhém červencovém týdnu to prý byly přes tři stovky škod. "Jde zřejmě o chataře a chalupáře, kteří teprve když přijíždějí do svého druhého domova na dovolenou, objeví zimní škody," míní vrchní ředitel likvidace pojistných událostí z neživotního pojištění Marek Orawski.
Zatím poslední záplavy po přívalových deštích byly podle něj charakteristické tím, že v mnoha místech republiky zasáhly i objekty, které byly daleko od vodních toků a jejichž majitele by nikdy nenapadlo, že by mohly být zaplaveny. "Tady je vidět, jak příroda dokáže být nevyzpytatelná," poznamenal Orawski.
Letošní živelní kalamity přinesly i několik zajímavostí. Například vylitím řek Moravy, Dyje a Kyjovky v jejich soutoku byly zaplaveny ozimé plodiny. Na malém prostoru ještě dnes stojí voda a v ní se uhnízdily divoké husy s housaty, která se v porostech trav díky nedostupnosti člověka mohla nerušeně vylíhnout. Povodeň tak paradoxně pomohla místní fauně.