Na kole za zdravím, poznáním i za zábavou

24.07.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stále více lidí tráví dovolenou na kole. A není se čemu divit. Takto strávená dovolená nabízí spousty nejen sportovních zážitků. V sedle kola můžete obdivovat české hory, památky i města.

Téma týdne: Dovolená v tuzemsku na různé způsoby

Z naší nedávné ankety vyplynulo, že většina Čechů tráví svou letní dovolenou aktivně a sportem. Čím dál častěji je onou aktivní dovolenou českých rodin dovolená strávená na kole. Pokud mezi ně patříte i vy, pak právě pro vás je určen náš dnešní fintrik. Jízda na kole má blahodárný vliv nejen na fyzickou výkonnost ale i na lidskou psychiku, což ostatně potvrdí většina lidí, kteří na kole pravidelně jezdí a rovněž nezatěžuje klouby tak jako například chůze nebo běh.

Značených cyklostezek přibývá
Na tuto otázku nelze samozřejmě jednoznačně odpovědět, někdo má rád hory a jízda do kopce mu nevadí, jiný chce vidět památky a každé byť jen minimální zvlnění cesty jej prudí. České cyklostezky nabízí obojí, záleží jen na vás a vašem naturelu. Dříve nám, co se týče cyklostezek, chyběla rozsáhlejší infrastruktura. Před lety většině lidí stačilo, že máme krásnou krajinu, spoustu turisticky zajímavých míst a sem tam nějakou tu hospodu na cestě. Pak už stačilo si jen sednout na půl hodinky nad velmi podrobnou mapu, sestavit trasu tak, aby to nebylo moc do kopce nebo prostředkem močálu, objednat si tam nahoře hezké počasí a vyrazit. Dnes je situace jiná. Současný cykloturista chce nejen tu krásnou krajinu, ale pod plášti svého bicyklu by chtěl betonový chodníček, na trase očekává odpočívací zastávky, značky a směrovky, aby náhodou někam nezabloudil. A stát i soukromý sektor si to uvědomuje. Cyklotras v ČR tak sice pomalu, ale neustále přibývá, vedou od severu k jihu, od východu k západu, napojují se na mezinárodní trasy i na regionální okruhy.

V současnosti asi nejpropracovanějším systémem tematických stezek jsou Moravské vinařské stezky. Svým rozsahem a propojením představují síť regionálních tras, spojujících to nejlepší z vinařství a památek na jižní Moravě. Vinařské stezky na jižní Moravě měří celkem cca 1 000 km, vedou vinicemi, sady a místními komunikacemi. Na podobném základu jsou založeny i pivní stezky v Beskydech. Značených cyklotras je ale samozřejmě mnohem více, jejich přehledné seznamy a popisy lze nalézt na těchto webových stránkách:

Kolo a dopravní prostředky, aneb jak se dostat na místo 
České dráhy už před drahnou dobou zjednodušily odbavování kol a vlaky, které bicykly přepravují, označují v jízdních řádech.  České dráhy navíc zřídily v turisticky atraktivních oblastech po celé ČR půjčovny kol. Přímo na nádraží si dnes můžete vypůjčit trekingové kolo a vydat se na cestu. Kolo můžete obvykle vrátit i jiné stanici než jste si ho vypůjčili. Navíc můžete ono vypůjčené kolo přepravovat zdarma vlakem na vybraných tratích blíže k cíli svého výletu. Půjčovny kol Českých drah jsou nyní otevřeny již ve třinácti oblastech a další se připravují. K vypůjčení kola stačí předložit dva své osobní průkazy  složit zálohu za vypůjčené kolo ve výši 1 000 Kč a zaplatit půjčovné 130 až 230 Kč za den. Záloha vám bude vrácena zpět při vrácení kola, a to i v jiných vyjmenovaných stanicích, než jste si kolo vypůjčili. Všechny půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října.

Způsobů přiblížení k trase je ale více než vlakem, nejčastěji dávají cykloturisté přednost nosiči kol na zahrádce vlastního auta, jiní nastoupí s kolem do vlaku. Auto má tu nevýhodu, že se k němu musíme vrátit. Dobrou alternativou je cyklobus, tedy autobus s přívěsem na kola. Ten cykloturisty pružně dopraví tam, kam je jejich srdce táhne, a na minimum sníží riziko jejich zranění v běžném automobilovém provozu na přístupových komunikacích. Donedávna byly cyklobusy doménou pouze Šumavy a Orlických hor. S boomem v rozvoji cyklistiky se však časy rychle mění k lepšímu.

Na zvýšený zájem Čechů o cykloturistiku zareagují samozřejmě i provozovatelé ubytovacích zařízení v cyklisticky atraktivních oblastech, kteří si zřizují půjčovny kol. Stejně tak na ni reagují i cestovní kanceláře, které nabízejí cyklozájezdy po naší zemi. Ceny takových zájezdů jsou různé a liší se dle počtu dní, způsobu ubytování a destinace zájezdu v cenovém rozpětí od 400 Kč po 6.000 za osobu.

Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality//>.

Autor článku

Michal Ruml  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky