Nejpropracovanější sociální politika je v zemích Skandinávie. V Dánsku klesá "chudoba" po vyplacení sociálních dávek z 31 na 11 procent, ve Švédsku z 30 na 11 procent a ve Finsku z 29 na 11 procent. Snaha o zabezpečení sociální solidárnosti přivedla tyto země k nejpropracovanější aktivní politice na trhu práce na celém světě, uvedl analytik serveru Petr Gola.
V případě severských zemí se nyní podle analytika Patria Finance Davida Marka kombinují dva faktory, které příznivě ovlivňují počty chudých: štědrý, ale udržitelný systém sociálního zabezpečení, a příznivý hospodářský vývoj podpořený inovační aktivitou v posledních letech.
Naopak nejméně se počet chudých snižuje prostřednictvím sociálních dávek v Řecku (o tři procenta), Itálii a na Maltě (o čtyři procenta). V Řecku jako jediné členské zemi EU není stanoveno životní minimum zákonem, upozornil Gola. Za "chudého" se v zemích EU považuje ten, jehož měsíční příjem nedosahuje 60 procent mediánu, tedy středního člena řady statistických údajů seřazených podle velikosti.
Nejvíce jsou "evropskou chudobou" ohroženi dlouhodobě nezaměstnaní, kteří jsou bez práce déle než jeden rok. Tito občané již nepobírají podporu v nezaměstnanosti a dostávají pouze základní sociální dávky, které již bývají neporovnatelně nižší. Dlouhodobá nezaměstnanost nejčastěji postihuje mladistvé, občany s nízkou kvalifikací, imigranty či obyvatele venkova.