Ministři mocností WTO zahájili sérii rozhodujících schůzek

23.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 23. července (ČTK) - V Ženevě začala první ze série dvoudenních schůzek ministrů šestice předních členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Ministři se na nich za účasti šéfa WTO Pascala Lamyho budou snažit vyřešit hlavní sporné otázky, brzdící dovršení nynějšího kola globálních jednání o liberalizaci obchodu.

O dohodě, která by dovedla do konce takzvané katarské kolo jednání, bude jednat skupina složená ze zástupců Evropské unie, Spojených států, Brazílie, Indie, Japonska a Austrálie. Setkání, která by měla zařídit průlom v dosud zablokovaných jednáních, iniciovali před týdnem lídři skupiny nejmocnějších zemí světa G8.

"Přijeli jsme v klíčovém bodě těchto vyjednávání, abychom zjistili, zda jsou na stole dostatečné nabídky," řekla před schůzkami šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Susan Schwabová před rozhovory na americké obchodní misi. Dodala však, že výsledek v žádném případě není zaručen.

"Spojené státy jsou připraveny ukázat pružnost, nemůžeme však jednat sami se sebou. V příštích týdnech musí flexibilitu projevit všechny země, jestliže má katarské kolo skončit ambiciózní a vyváženou dohodou, která prospěje lidem celého světa," řekla Schwabová. Další schůzka se má uskutečnit 28. až 29. července.

Lídři G8 na závěr třídenního summitu v Petrohradu vyjednavače svých zemí u WTO instruovali, aby se snažili dosáhnout v Ženevě dohody, a o pomoc v tomto směru požádali i šéfa WTO Lamyho. Pro sjednání hlavních bodů dohody WTO stanovili termín jeden měsíc.

Ministerská jednání před dvěma týdny skončila bez výsledků a hlavní spornou otázkou nadále zůstává zemědělský obchod. V posledních měsících setrvává většina rozhodujících zemí úporně na stále stejných pozicích.

Ministři budou nyní usilovat o kompromis, který by měl zahrnovat výraznější snížení zemědělských subvencí v USA a dalekosáhlejší omezení celních bariér v EU. Rozvojové země by pak za to měly přistoupit na ústupky ohledně svých trhů průmyslového zboží a služeb.

Celý proces, který začal v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá, má už velké zpoždění a nyní se dostává do silného časového tlaku. Konečná dohoda včetně technických podrobností má být sjednána nejpozději do poloviny roku 2007, protože to vyprší prezidentovi USA pravomoc sjednávat obchodní dohody bez dodatků Kongresu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK