Odstávka plynovodů bude znamenat výpadek exportu turkmenského plynu o 75 až 80 milionů krychlových metrů denně, uvedlo ministerstvo. Letní odstávka přichází v době, kdy mají obě země spor o ceny plynu a Turkmenistán kvůli tomu hodlá od září zastavit Rusku dodávky zemního plynu.
Většina turkmenského plynu jde přes ruský plynárenský monopol na Ukrajinu. Zastavení vývozu z Turkmenistánu by tak mohlo znamenat nové ohrožení dodávek plynu do střední a západní Evropy.
Gazprom si vypomáhá dovozy z Turkmenistánu, protože jeho vlastní těžba stagnuje a podnik potřebuje pokrývat zvýšenou poptávku doma i v Evropě. Většinu turkmenského plynu Gazprom předává Ukrajině a narušení těchto dodávek by mohlo vyústit ve výpadek exportu do Evropy přes ukrajinské tranzitní plynovody. Poslední výpadek zažila Evropa na přelomu tohoto roku v důsledku cenového sporu mezi Gazpromem a Ukrajinou.
Turkmenistán chce po Gazpromu, aby platil za 1000 metrů krychlových 100 dolarů namísto současných 65 dolarů. Gazprom prodává plyn do Evropy při tržní ceně 230-250 dolarů za tisíc kubíků.
Středoasijská země produkuje zatím asi 60 miliard krychlových metrů plynu ročně a z toho dvě třetiny vyváží, naprostou většinu přes plynovody Gazpromu. Uskutečnění hrozby by ji tak připravilo o hlavní zdroj exportních příjmů. Podle analytiků však jsou zájmy Turkmenistánu, Ruska a Ukrajiny tak propojené, že se nakonec dospěje k dohodě.