"Lamy řekl, že pokud nepřijde k průlomu, navrhne zastavení DDA (Rozvojový program z Dauhá, oficiální název katarského kola)," řekl dnes jeden z obchodních diplomatů agentuře Reuters o závěru nedělní schůzky. Hlavním cílem kola je dostat z chudoby miliony lidí v rozvojových zemích a podpořit globální hospodářský růst.
V neděli se k dvoudenní schůzce sešli zástupci Evropské unie, Spojených států, Brazílie, Indie, Japonska a Austrálie. Setkání, které by mělo zařídit průlom v dosud zablokovaných jednáních, iniciovali před týdnem lídři skupiny nejmocnějších zemí světa G8. Další schůzka se má uskutečnit 28. až 29. července, bez dnešního pokroku to však podle diplomatů nebude mít význam.
Hlavním problémem nadále zůstává zemědělský obchod, kde všechny strany zůstávají na dosavadních pozicích a žádná nechce udělat první krok. "Nikam jsme nepokročili, jsme stále pesimističtější," řekl jeden z účastníků jednání na americké obchodní misi v Ženevě. Dnes před polednem by se měli ministři opět sejít v budově ústředí WTO.
Lídři G8 v Petrohradu pro sjednání hlavních bodů dohody WTO stanovili termín jeden měsíc a celá dohoda musí být hotova do konce roku. Kompromis by měl zahrnovat výraznější snížení zemědělských subvencí v USA a dalekosáhlejší omezení celních bariér v EU a jinde. Rozvojové země by pak za to měly přistoupit na ústupky ohledně svých trhů průmyslového zboží a služeb.
Celý proces, který začal v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá, má už velké zpoždění a nyní se dostává do silného časového tlaku. Konečná dohoda včetně technických podrobností musí být sjednána nejpozději do poloviny roku 2007, protože v té době vyprší prezidentovi USA pravomoc sjednávat obchodní dohody bez dodatků Kongresu.