"Prioritními oblastmi této výzvy jsou uchování kulturního dědictví, ochrana životního prostředí, rozvoj lidských zdrojů, zdravotnictví a péče o dítě, udržitelný rozvoj, posilování justice a spolupráce v naplňování povinností vyplývající z přistoupení ČR do Schengenského prostoru," uvedl Prouza. Smyslem grantů je podle něj podporovat projekty, které nejsou financovány z jiných zahraničních zdrojů.
V rámci první výzvy, kterou MF vyhlásilo loni, byly přijaty návrhy žádostí v celkové výši 655 milionů korun. Mezi přijatými projekty byla například obnova freskové a štukové výzdoby baziliky na Svatém kopečku u Olomouce nebo projekt Městské knihovny Praha na záchranu vzácných rukopisů.
V rámci finančních mechanismů se státy EHP a Norsko zavázaly přispívat ekonomicky slabším zemím, a to poskytováním grantů na investiční a rozvojové projekty.
Česká republika podepsala dohodu o účasti v EHP v říjnu 2003. V rámci dohody byl zaveden i nový finanční mechanismus, jehož prostřednictvím budou Island, Lichtenštejnsko a Norsko v letech 2004 až 2009 přispívat zemím přistupujícím do EHP na projekty v rozšířeném vnitřním trhu. V rámci dohody je pro ČR vyčleněno téměř 106 milionů eur (tři miliardy korun).
Vedle individuálních projektů na určené oblasti byl v rámci finančních mechanismů EHP/Norsko schválen v červnu Fond pro nestátní neziskové organizace ve výši deseti milionů eur pro následující tři roky. Schválen byl rovněž Fond pro podporu spolupráce škol s částkou 2,5 milionu eur.