Cena ropy se nejprve snižovala díky relativnímu zklidnění geopolitické situace. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přicestovala na neohlášenou návštěvu Bejrútu a začala jednat o příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. K dočasné euforii přispěly i zprávy, že podle Británie je přijetí mírového plánu otázkou několika dnů.
Změna se dostavila v pozdních odpoledních hodinách, kdy se objevily informace o problémech obří vývozní rafinerie Amuay. Ta patří venezuelské státní společnosti Petroleos de Venezuela (PDVSA). Část zařízení je poškozena od požáru a pravděpodobně nebude moci pokračovat v běžném provozu po dobu několika měsíců.
V důsledku nepříznivých zpráv z Venezuely se začala zvyšovat i cena termínových kontraktů na benzin, která vzrostla o více než 1,5 centu a dostala se nad 2,30 USD za galon (asi 3,8 litru). Ještě odpoledne se přitom snižovala. Podobně cena topného oleje přestala klesat a vrátila se k úrovni předchozího závěru kolem 1,95 USD za galon.
"Zprávy o dlouhé odstávce v zařízení Amuay cenu benzinu zvýšily," sdělil viceprezident společnosti Fimat USA Mike Fitzpatrick. Rafinerii Amuay, která denně zpracovává 640.000 barelů ropy, zachvátil požár minulý týden. PDVSA již musela přeložit dodávku některých ropných produktů o jeden měsíc, tedy z července na srpen.
Jeden z obchodníků, jehož společnost se v ropném sektoru Venezuely přímo angažuje, považuje dobu odstávky za náznak vážných problémů. Mluvčí PDVSA se nicméně k předpokládané délce odstávky dnes odmítl vyjádřit. Z Venezuely se značná část paliv vyváží na východní pobřeží Spojených států.