"Úhrnné pohledávky věřitelů nemohou být uspokojeny prodejem majetku firmy," prohlásil Rebgun. Podle něho překračují závazky firmy její majetek zhruba o 14 miliard rublů (asi 12 miliard korun). Největším věřitelem Jukosu je stát zastoupený daňovým úřadem, a dalším je ropná společnost Rosněfť, hlavní kandidát na získání zbývajícího majetku Jukosu.
Jedna z Rebgunových asistentek na schůzce uvedla, že rehabilitační plán vedení Jukosu byl nedostatečný. Podle ní mu chybí podrobnosti i analýza.
Likvidace Jukosu by byla posledním krokem ruských úřadů v útoku na kdysi největšího ruského těžaře ropy. Jukos se dostal do dluhů pod tlakem obřích daňových pohledávek ruských úřadů, které podle řady pozorovatelů měly za cíl zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského. Tyto pohledávky dosáhly 33 miliard dolarů a i po prodejích velkých částí majetku Jukos ruským úřadům dluží ještě asi 13 miliard dolarů.
Generální ředitel Jukosu Steven Theede, který minulý týden na protest proti krokům správce rezignoval, Rebgunova zjištění popírá. Podle něho má majetek Jukosu hodnotu nejméně 30 miliard dolarů a pohledávky činí 19 miliard dolarů, to znamená, že firma je solventní.
Tržní hodnota Jukosu dnes dále prudce klesla. Kurz akcií firmy spadl o 13 procent na 19 rublů a je již přes 96 procent pod svým maximem ze září 2003. Tehdy hodnota celé firmy dosahovala 40 miliard dolarů.