Zájem o elektřinu odpovídá situaci na evropském energetickém trhu, kde ubývá výrobních kapacit, které jsou k dispozici. "Jenom za prvních pět měsíců letošního roku poptávka zaznamenala 3,3procentní meziroční nárůst po očištění o vliv počasí. Dá se proto očekávat, že navýšení do roku 2012 bude ještě výraznější," uvedl Svoboda.
ČEZ musí v letech 2006 až 2007 umožnit přístup nezávislým subjektům ke své výrobní kapacitě elektrické energie o celkové velikosti 400 megawattů, v letních měsících snížené na 240 MW.
Principem aukce je to, že ČEZ dá do dražby pět procent z celkového množství elektřiny, které chce v příštím roce dodat do rozvodné sítě. Účastníci pak zadávají cenu, za jakou jsou ochotni elektřinu nakoupit. Cílem je dostat se k ceně, kterou budou obchodníci ochotni zaplatit.
Na konečnou cenu dodaného proudu má vliv především distribuční poplatek, který si stanovuje konečný dodavatel, ale který kontroluje regulátor. Tento poplatek a další přirážky by však neměly tolik růst, takže zvýšení ceny pro konečného odběratele nebude tak velký.
Podle odhadů lze očekávat růst cen elektřiny o více než deset procent. Příkladem může být i nedávná aukce v Maďarsku, kde se cena zvýšila o 20 procent. Na Slovensku to bylo o čtyři procentní body méně. Pro konečné zákazníky by podle analytiků měly ceny vzrůst asi o čtyři až deset procent.
Aukci ČEZ vyhlásil už loni, a to na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu, které firmě umožnilo ponechat si majoritní podíl v Severočeské energetice. Poptávka tehdy více než pětkrát převýšila nabízenou kapacitu.