Většina ekonomů zvýšení základní dvoutýdenní sazby očekávala. NBS však překvapila trh zvýšením sazby na takzvané jednodenní refinanční obchody až o procentní bod na šest procent. Jednodenní sterilizační sazbu přitom nechala na třech procentech.
Rozhodnutí bankovní rady NBS se projeví zdražením úvěrů komerčních bank, tedy firemních i spotřebitelských půjček a hypoték. Tím se zpomalí ekonomická aktivita v zemi a měly by zeslábnout inflační tlaky. Vyšší sazby také přispějí k růstu úspor, protože úroky z vkladů rovněž stoupnou.
Centrální banka letos zvýšila sazby kvůli obavám z inflace již potřetí a hlavní sazba se nyní vrátila na úroveň listopadu 2004. V únoru a květnu NBS zvýšila hlavní sazbu rovněž vždy o půl procentního bodu. Činitelé banky přitom i po květnovém kroku upozorňovali, že rizika zvýšené inflace přetrvávají.
Po parlamentních volbách se inflační rizika ještě zvýšila kvůli oslabování kurzu koruny, protože to zdražuje dovozy. Korunu oslabil sám výsledek voleb, podoba nové koalice i nejednoznačný postoj představitelů nové vlády premiéra Roberta Fica k dodržování kritérií pro přechod na euro. Fico však minulý týden potvrdil, že vstup země do eurozóny v roce 2009 bude v programovém prohlášení jeho vlády.
Tempo meziročního růstu cen na Slovensku se podle metodiky EU v červnu zpomalilo na 4,5 procenta z květnových 4,8 procenta. NBS však chce mít na konci roku inflaci na 3,7 procenta. Litvu letos EU do měnové unie nepustila, protože její inflace činila 2,7 procenta a o desetinu procenta překročila pohyblivou maximální hranici.
V pondělí zvýšila základní sazbu o půl procentního bodu na 6,75 procenta maďarská centrální banka. O sazbách budou tento týden rozhodovat i centrální banky Polska a České republiky. Zatímco české sazby by se podle ekonomů měly zvýšit z nynějších dvou procent, v Polsku zřejmě jako jedné z mála průmyslových zemí světa by podle některých mohly jít ještě dolů. Polská sazba je nyní na čtyřech procentech, vysoko nad inflací, která je pod jedním procentem.