Proti plánu obnovy, který navrhl management Jukosu, hlasovalo 94,2 procenta věřitelů. Poté věřitelé, mezi nimiž dominuje stát, požádali konkurzní soud, aby vyhlásil nad firmou bankrot a jmenoval likvidátora jejího majetku. Soud by měl o věci rozhodnout 1. srpna.
Věřitelé odstranili poslední hlavní překážku bankrotu firmy poté, co likvidaci věřitelům navrhl soudem jmenovaný správce Jukosu Eduard Rebgun. Podle něho překračují závazky firmy její majetek zhruba o 14 miliard rublů (asi 12 miliard korun). Největším věřitelem Jukosu je stát zastoupený daňovým úřadem, a dalším je ropná společnost Rosněfť, hlavní kandidát na získání zbývajícího majetku Jukosu.
Generální ředitel Jukosu Steven Theede, který minulý týden rezignoval na protest proti nezájmu správce o záchranu firmy, Rebgunova zjištění popírá. Podle něho má majetek Jukosu hodnotu nejméně 30 miliard dolarů a pohledávky činí 19 miliard dolarů, to znamená, že firma je solventní. Právník Jukosu Zak Clement dnes řekl, že majetek Jukosu dosahuje 37 miliard dolarů, zatímco Rebgun odhaduje jen 18 miliard dolarů.
Likvidace Jukosu bude posledním aktem příběhu soustředěného útoku na tuto kdysi mocnou firmu. Jukos se dostal do dluhů pod tlakem obřích daňových pohledávek ruských úřadů, které podle řady pozorovatelů měly za cíl zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského. Zatímco Chodorkovskij byl uvězněn a odsouzen na osm let, vyčíslil stát své pohledávky vůči Jukosu až na 33 miliard dolarů. I po prodejích velkých částí majetku Jukos ruským úřadům dluží ještě asi 13 miliard dolarů.