"Dopady na ekonomiku budou skutečně drastické," sdělil ředitel finančního ústavu BLC Bank Shadi Karam. Celkové škody mohou být ještě mnohem vyšší, než o kterých se nyní hovoří.
Dva týdny stačily na to, aby Libanon přišel takřka o všechny důležité mosty, zničeno či vážně poškozeno je také kolem 80 procent nejdůležitějších silnic. Izraelské rakety zasáhly letiště, klíčové přístavy, telekomunikační sítě a televizní věže.
Libanon získal v posledních deseti letech zhruba 50 miliard dolarů na obnovu země, která byla zničena občanskou válkou z let 1975 až 1989. Pokud nynější konflikt ohrozí i rok starou a stále tedy křehkou demokracii, téměř celých 50 miliard dolarů bude možné považovat za promarněné peníze. Nehledě na to, že v nový začátek už mnoho lidí nebude ochotno uvěřit.
Obnova infrastruktury však bude podle zpravodajské společnosti BBC zcela zásadním úkolem. Ještě větší problém však bude přesvědčit mezinárodní komunitu, aby Libanon úplně nezatratila.
Akciová burza v Bejrútu je celé dva týdny uzavřena, obchodníci ale věří, že jakmile boje skončí, trh se zotaví. Ze země už ale odcestovala většina turistů a investoři byli mezi prvními, kteří se rozhodli na nic nečekat a z Libanonu co nejdříve odjet.
Očití svědkové vyprávějí, jak zčistajasna utichla staveniště, která byla ještě nedávno plná života a hluku stavebních strojů. Zahraniční firmy, které mají v Libanonu řadu developerských projektů, nemají chuť do výstavby dál investovat. Rozestavěné kanceláře a nákupní centra se totiž mohou začít sunout k zemi po prvním dopadu bomby.
Skoro nikdo už nevěří, že by se brzy mohla vrátit 70. léta minulého století, kdy se Libanon těšil přízvisku Švýcarsko východu a měl úlohu bankovního a obchodního centra Blízkého východu. Turistický ruch, který je krví tamní ekonomiky, je zcela paralyzován.
Hoteliéři a majitelé cestovních kanceláří očekávali, že letos navštíví Libanon na 1,6 milionu turistů. Očekávání se ale změnila v zoufalství. I když se brzy podaří vyjednat příměří pod dohledem OSN, nikdo z turistů asi nebude chtít ležet na pláži, kde budou hlídkovat modré barety.
Ekonomové předpovídali, že libanonská ekonomika letos vykáže růst o šest procent. Něco takového je ale v této nové situaci nemožné. Optimisté tvrdí, že lze hovořit o dvou, možná o třech procentech. Pokud se ale konflikt ještě zhorší, i tato očekávání se mohou ukázat jako nereálná.
Citelný pokles růstu hospodářství a odchod cizinců ze země znamená, že státní rozpočet bude letos chudší o 600 milionů dolarů. Libanonský ekonom Marwan Iskander odhaduje, že celkové škody v ekonomice se mohou vyšplhat až na dvě miliardy dolarů. To podle něj není málo, vzhledem k tomu, že hodnota hrubého domácího produktu loni dosáhla asi 24 miliard USD.