"Od roku 2002 firmy ve většině zemí platí úplatky méně často a v relativně menších objemech. Také uvádějí, že korupce je pro ně menší problém než v minulosti," uvedl spoluautor zprávy a ekonom Světové banky James Anderson. "Běžný názor, podle něhož se korupce neustále zhoršuje, tak neplatí," dodal.
V první sérii průzkumů, kde se Světová banka ptala firem na to, jakým problémem je pro ně korupce, většina zemí vykázala zlepšení. Z toho nevýraznější zlepšení bylo kromě Slovenska a Gruzie ještě v Bělorusku, Polsku, Bulharsku a na Ukrajině. Zhoršení vedle České republiky registrovaly hlavně Rusko, Ázerbájdžán a Srbsko.
Problém korupce čeští podnikatelé vnímají v souhrnu podobně palčivě jako podnikatelé v Ázerbájdžánu nebo Moldavsku, a jen o něco lépe než v zemích z tohoto hlediska nejhorších, tedy v Kyrgyzstánu a Albánii. Nejméně korupci jako problém pro podnikání vnímají naopak ve Slovinsku, Bělorusku, Uzbekistánu, Estonsku a na Slovensku.
Výzkum na četnost úplatků ukázal mírné zlepšení v Česku a výrazné na Slovensku, a v obou těchto zemích je z tohoto hlediska situace relativně příznivá. Procento firem tvrdících, že úplatky jsou časté, je zde zhruba stejné jako v Německu nebo Portugalsku. Nejhůře na tom jsou Rusko, Srbsko, Albánie a Kyrgyzstán, kde se všude až na Rusko situace ještě výrazně zhoršila, v kontrastu se zlepšením u valné většiny sledovaných zemí.
Poslední průzkum sledoval takzvanou "úplatkovou daň", tedy procento, jaké firmy podle vlastního odhadu ze svých tržeb odvádějí ročně na úplatky. Situace se zde zlepšila téměř ve všech zemích a nejnižší takovou daň platí podniky ve Slovinsku a Estonsku. Česko je v tomto ohledu šesté nejlepší a Slovensko je přesně v polovině žebříčku 26 zemí. Tento ukazatel se pohybuje mezi 0,2 procenta z tržeb ve Slovinsku a západních zemích přes asi 0,6 v České republice a 0,8 na Slovensku až po tři procenta v Ázerbajdžánu.
Banka konstatovala, že velký vliv na podporu antikorupčních snah měl v některých zemích vytyčený cíl vstoupit do Evropské unie. V roce 2004 se EU rozšířila o osm zemí východní Evropy a příští rok by do ní měly vstoupit Bulharsko a Rumunsko.
Světová banka konstatovala, že řada zemí zjednodušila daňové režimy, reformovala regulační nástroje a omezila byrokracii. "Antikorupční úsilí uspěje, když se zjednoduší pravidla a regulace, vzájemné kontakty mezi firmami a veřejnými činiteli budou omezené a sníží se zatěžování soukromého sektoru," uvedla zpráva.
Dnešní zpráva je třetí v sérii průzkumů, v nichž Světová banka sleduje trendy korupce v zemích bývalého Sovětského bloku. V průzkumech, vedených spolu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), odpovídá více než 20.000 firem z celého regionu i z některých zemí západní Evropy.