Náměstek primátora Brna Radomír Jonáš předpokládá, že v první fázi by na vybudování nové průmyslové zóny mohl částkou 1,8 miliardy korun přispět i stát. Takové rozhodnutí ale musí teprve schválit vláda, materiál k jednání je podle Jonáše již připraven. První investoři by v tuřanské zóně mohli začít stavět do dvou až tří let, dodal Jonáš.
Tuřanská zóna by mohla být největší v Česku. Například zóna pro Hyundai v Nošovicích má rozlohu 280 hektarů. Podle Jonáše o investice v Brně projevují zájem zejména japonské firmy, ale také Španělé, Američané a Němci. Také Josef Lébl z CzechInvestu potvrdil úsilí, které agentura věnuje získávání japonských investorů z elektrotechnického a elektronického průmyslu. CzechInvest navíc již delší dobu řeší problém, kam umístit případného dalšího velkého investora.
Kromě průmyslové zóny v Tuřanech Brno chystá další dvě menší průmyslové zóny, jednu v Líšni a druhou v oblasti Brno-jih. Ty by však financovalo pouze město. Brno chce pro investory připravovat také bývalé tovární objekty, tzv. brownfields.
Česko podporuje vznik průmyslových zón od roku 1998. Ze státního rozpočtu bylo na výkup pozemků a budování infrastruktury průmyslových zón vynaloženo celkem přes 5,5 miliardy korun. Dalších 4,5 miliardy korun na vznik zón vydaly obce a města. Celková rozloha průmyslových zón podpořených z veřejných prostředků se blíží třem tisícům hektarů. Investovalo v nich asi 360 firem.