Některých profesí je v ČR nedostatek, přijímat cizince je náročné

27.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. července (ČTK) - Čím dál více společností, které v Česku podnikají, se začíná potýkat s nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil. Zástupci personálních agentur hlásí, že na trhu chybí především IT specialisté a technické profese, někde i dělníci. Kvůli tomu do země za prací míří větší množství lidí ze zahraničí. Vyplynulo to z dnešní tiskové konference společnosti LMC, která firmám pomáhá zaměstnance mimo ČR hledat.

Přijímání pracovníků ze zemí mimo EU je podle názoru personálních agentur a zaměstnavatelů administrativně velice náročné a mnohé firmy od hledání takových kandidátů odrazuje. Zjednodušení správního řízení pro přijímaní cizinců se zatím nechystá.

"Každý stát si chrání své pracovní trhy, pokud je ale nedostatek některých profesí, měla by země vyvíjet snahu, aby investorům kvalifikované síly pomohla získat," řekla na dnešní tiskové konferenci odbornice na pracovní právo Nataša Randlová. Podle ní by situaci vyřešilo zjednodušení administrativy nutné pro získání povolení pobytu a pracovního povolení, o která musejí lidé ze zemí mimo EU a EHS žádat. Celá procedura podle jejího odhadu v současnosti trvá asi pět až šest měsíců, což je pro některé firmy nepřijatelné.

"Lhůta vyřízení víz je stále palčivý problém a existují snahy o její úpravu," říká Alžběta Honsová, tisková mluvčí CzechInvestu. Zrychlení by prý mělo přinést jednání pracovní skupiny složené ze zástupců CzechInvestu, soukromých konzultačních firem, MPO, MZV, MF a MPSV, která nyní situaci mapuje.

Už v příštím roce by vstup na český pracovní trh mohli mít zjednodušený Bulhaři a Rumuni. O jejich vstupu do EU rozhodne Evropská komise definitivně letos na podzim. Miloš Tichý, vedoucí oddělení zahraniční zaměstnanosti MPSV předpokládá, že občané nových členských zemí pak budou mít k českým zaměstnavatelům volnou cestu.

"Dlouhé čekání na zaměstnance negativně ovlivňuje plánování projektů, investic i personálních záležitostí," tvrdí Eva Kopecká, personální manažerka společnosti CA. Tato softwarová firma otevřela svou českou pobočku v roce 1998 a ve svém vývojovém centru zaměstnává také specialisty ze Slovenska, Srbska, Ruska a dalších zemí zejména východní Evropy.

Za "obrovskou a značně limitující" považuje administrativní zátěž spojenou se získáním povolení k práci a pobytu i Kateřina Macurová z agentury AYS. Zaměstnavatelé, kteří chtějí získat flexibilní pracovní síly, tak prakticky nemají šanci hledat zájemce o práci mimo hranice EU. Podle Macurové je český pracovní trh vyčerpaný a pro mnohé firmy je nábor v zahraničí jedinou možností, jak zaměstnance získat. "Pokud v nejbližší době nenastane příliv zaměstnanců, nastane odliv investorů," dodává.

Před krizí, způsobenou nedostatkem pracovní síly v souvislosti s přílivem dalších investorů, varoval už dříve také Martin Štefánek, prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb. Některé firmy mají podle něj problém najít zaměstnance už dnes, a to i tehdy, když od uchazečů nevyžadují žádnou praxi a samy si je vyškolují.

V současné chvíli na trhu práce nejvíce chybí technické profese, jako jsou nástrojaři, konstruktéři, obráběči nebo jazykově vybavení technologové. Sháňka je také po IT odbornících, v některých regionech i po šičkách nebo řeznících. Nábor zaměstnanců v zahraničí využívají mimo jiné Metrostav, Vodafone, Česká pojišťovna nebo Honeywell.

V letošním prvním čtvrtletí bylo v ČR 414.100 nezaměstnaných, 52,7 procenta z nich nepracovalo více než jeden rok.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK