LG Philips Displays jim nabízí uspokojení pohledávek ve výši 30 procent během 18 měsíců. Zaplatit by tak měl asi 70 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) z dlužných 230 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Kladné stanovisko soudu podle zástupců hranického závodu potvrdilo, že firmou navržené principy finanční restrukturalizace jsou reálné.
"Rozhodnutí soudu vnímáme jako další posun v restrukturalizaci společnosti zahájené v lednu letošního roku. Jsme přesvědčeni, že vyrovnání ze všech možných řešení zajišťuje nejvyšší možnou hodnotu uhrazení závazků. Garantuje i nejmenší sociální dopady a všechny naše kroky mají především za cíl udržet zaměstnanost minimálně na současné úrovni," uvedl ředitel LG.Philips Displays v Hranicích Phil Styles.
Podle mluvčí závodu ze zpracovaných analýz vyplývá, že pokud by vedení společnosti namísto vyrovnání šlo cestou konkurzu, uspokojení věřitelů by bylo v podstatě nulové. Naprostá většina výnosu z prodeje majetku by totiž kvůli zástavám připadla bankám. "Konkurs by tak byl nejhorším možným řešením pro všechny zúčastněné strany," uvedl Styles.
Podle zástupců firmy se dodavatelé staví k vyrovnání kladně. "Dodavatelé při jednáních s LG.Philips Displays reagovali na informace o vyrovnání pozitivně a jsou i nadále ochotni dodávat komponenty pro výrobu obrazovek. Naprostá většina z nich také předběžně vyjádřila svoji ochotu vyrovnání podpořit v nadcházejícím hlasování," doplnila Zuzana Fojtíková.
Hranický výrobce televizních obrazovek se začátkem roku dostal do vážných finančních problémů a na čtyři dny musel zastavit výrobu kvůli krachu mateřské nizozemské společnosti LG. Philips Displays Holding. Vedení závodu, který čerpá státní pobídky, se rozhodlo pro restrukturalizační program s cílem zachovat produkci a pracovní místa.
Cílem dvouleté restrukturalizace firmy je její postupná přeměna na moderní technologický park zaměstnávající minimálně stejný počet lidí jako dnes, kdy firma zaměstnává 1200 lidí. Na přelomu let 2006 a 2007 se počítá s příchodem nového strategického investora.
Podle Petra Smutného z PricewaterhouseCoopers, která celý restrukturalizační projekt poradensky zaštiťuje, se o hranický závod nyní zajímá 25 investorů. Zájemci jsou podle něj z řad výrobců LCD obrazovek a firem z automobilového průmyslu, které na severní Moravě hledají rychle dostupné výrobní zázemí v souvislosti s oznámenou investicí automobilky Hyundai.
Hranická továrna nyní stále vyrábí klasické obrazovky, pro něž předpokládá zajištěný odbyt v letošním i příštím roce. Letos plánuje prodeje v hodnotě 5,5 miliardy Kč a provozně ziskové hospodaření.