Evropští vinaři jsou proti liberalizaci trhu a likvidaci vinic

27.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 27. července (ČTK) - Liberalizace trhu s vínem a hromadná likvidace vinic evropským vinařům neprospěje. Je třeba udržet kontrolu nad původem a kvalitou vín vyráběných v EU. Současně je nutné snížit vysoké dotace na destilaci přebytečných hroznů a přestat využívat nekvalitní vinice. Na těchto bodech se dnes v Brně shodla mezinárodní rada Asociace evropských vinařských regionů (AREV).

Zástupci 65 vinařských regionů z 16 evropských zemí na dnešním zasedání projednávali návrh Evropské komise na reformu evropského trhu s vínem, který se potýká s klesajícím odbytem a prudce rostoucí konkurencí z okolního světa.

Rada AREV nepodpořila plány komise na hromadnou likvidaci 400.000 z dosavadních 3,4 milionu hektarů vinic. K dobrovolnému odchodu slabších výrobců má podle komise pomoci kompenzace ve výši 2,4 miliardy eur (68 miliard korun) v následujících pěti letech. "Mnohem lepší je snížit dotace na následnou destilaci hroznů. Potom vinař, jehož víno se na trhu svojí kvalitou neprosadí, dobrovolně skončí," řekl dnes novinářům prezident AREV a Luis Durnwalder. K likvidaci vinic podle něj dojít musí, ale ne v tak masovém měřítku, jako navrhuje Evropská komise. Je nutné vytvořit rovnováhu mezi výrobou a spotřebou.

Zástupci evropských vinařských regionů se dnes také dohodli na tom, že budou prosazovat zachování současných pravidel dodatečné úpravy vín doslazováním sacharózou (hroznovým cukrem) nebo koncentrátem z hroznů. Ty povolují severním zemím zvýšit hladinu alkoholu o dvě procenta a jižním státům o jedno procento.

"Současně je třeba zabránit naprosté liberalizaci trhu s vínem, kdy by mohl kdokoliv do Evropy dovážet levné hrozny z celého světa. Je třeba zachovat kontrolu kvality vyráběných vín a důsledně rozlišovat mezi stolními a jakostními víny," dodal k návrhům Evropské komise Durnwalder.

Pro české vinaře, kteří jsou v radě AREV zastoupeni od roku 2001, dopadla jednání podle předsedy Svazu vinařů ČR Jiřího Sedla výborně. "Dopadlo to přesně tak, jak jsme potřebovali. Zemědělství liberalizováno není, proč z něj tedy vytrhnout a liberalizovat jen jeden jeho sektor?" sdělil po celodenním jednání rady AREV.

Návrh Evropské komise ještě není definitivní. Jeho konečné znění bude známo až koncem letošního roku. V příštím roce jej bude projednávat a schvalovat ještě Evropská rada a parlament. "S účinností se počítá až na rok 2008. Představitelé jednotlivých zemí tak mají dost času vše vyjednat se svými europoslanci," dodal Sedlo. Velká část zástupců AREV jsou sami politici. Například prezident Durnwalder je hejtmanem Jižního Tyrolska v Itálii.

Mezinárodní konference rady AREV bude pokračovat i v pátek. Zástupci evropských vinařských regionů navštíví jihomoravské vinice.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK